VIDEA: Svět naruby. Když menší zvíře sežere to větší
Zvířata jsou schopná sníst i kořist, která je mnohem větší a silnější než oni. Někdy však těmito schopnostmi zaskočí i zkušené přírodovědce…
Příroda je krutá, ale současně krásná. A hlavně o ní pořád ještě víme hrozně málo. Třeba o schopnostech zvířat se dozvídáme stále víc a víc nových informací…
Pavouci žerou ptáky, netopýry i hady
Arachnofobie by byla asi ještě mnohem rozšířenější, kdyby lidé znali opravdové schopnosti pavouků. Na všech kontinentech, s výjimkou Antarktidy, pavouci požírají malé i velké netopýry. Úmyslně a velmi rafinovaně. Většina pavouků, kteří si troufnou na netopýra, tká obrovské sítě. A protože je pavoučí vlákno nejsilnějším materiálem na světě, udrží i tak velkou kořist, jako je netopýr.
Některé jihoamerické druhy pavouků však napadají netopýry přímo ve spánku. Připlíží se k nim po stropě jeskyně a zakousnou se do nich jedovatými kusadly. Toxin oběť ochromí a pavouk pak už může bezbranného savce bet problémů sežrat…
Divoký sex ve světě zvířat: kanibalismus při páření
Nejen netopýři se ale zamotají do pavoučích sítí. Občas se tak kořistí největších pavouků stanou třebas i malí ptáci nebo dokonce hadi!
Stonožky mají spadeno na netopýry
Máme v Česku velké štěstí, že u nás nežijí žádné velké druhy stonožek a mnohonožek. Protože ty největší jihoamerické stonožky Scolopendra gigantea dorůstají délky přes 30 centimetrů a troufnou si i na tu nejsilnější kořist. Třeba na netopýry. Naučily se pověsit se za zadní nohy na strop a kusadly pak ulovit netopýra přímo za letu. Podobně loví netopýry i některé druhy hadů…
Před několika lety se na internetu objevilo také video této obrovité stonožky, jak ulovila a zabila drobného hada. Objevilo se však podezření, že byl tento souboj úmyslně zinscenován. Přijde nám to značně neetické, proto sem toto video dávat nebudeme.
Sumci loví ptáky
Kdybyste byli holubem, asi byste se báli různých zvířat. Ale ryby, která žije v bahně u dna řeky – to asi ne. A právě na to hřeší sumci ve francouzské řece Tarn. Naučili se připlavat až na mělčinu, kam holubi chodí pít. A pak se na ně vrhnou, omráčí je a sežerou.
Podle biologů jde o podobnou taktiku, jakou používají například kosatky, když loví tuleně. Sumec velký je až třímetrová ryba, od níž by nikdo takovou hbitost nečekal. Zřejmě tak sumci reagují na úbytek přirozené kořisti. Přitom v této řece ani oni nejsou původními obyvateli, jde o invazivní druh…
Žáby polykají krysy vcelku
Naše žáby pokládáme za roztomilé kvákavé nešiky. Kdo by ale uviděl při lovu jihoamerickou žábu rohatku ozdobnou, asi by na ně rychle změnil pohled. Tento veliký dravec je ideálně přizpůsoben pro lov kořisti větší než on sám. Jeho obrovská tlama tvoří skoro polovinu těla – a žába dokáže čelisti otevřít tak, že se jí do nich vejde i krysa.
Biologové už mnohokrát nafilmovali a nafotili, jak tato žába napadla a úspěšně ulovila velkou krysu. Většinou k tomu využila výhody prostředí a své trpělivosti: útočí vždy ze zálohy a kořist zabíjí silným skusem. Samice mohou měřit až 20 centimetrů, a tak před nimi není v bezpečí myš, ani krysa…
Pavouk sežere starší samici a pak se spáří s mladší
Kudlanky s chutí na maso
Kudlanky patří k nejlepším lovcům v říši zvířat. Zabíjí bleskovým útokem svých přeměněných „kos“ – a ty největší nezabíjejí jen hmyz. Mají takovou sílu, že si dovolí zabít i žábu, drobného hada, ale také dokonce ptáka.
Samozřejmě nejde o orla nebo jiného velkého opeřence. Ale různé druhy kolibříků nejsou pro kudlanky žádná velká výzva. Umí si s nimi poradit stejně jako s velkým hmyzem – vlastně dokonce ještě snadněji: na rozdíl od hmyzu totiž nemají kolibříci pevný chitinový pancíř.