Vědci objevili prvního tvora, který kdy souložil. Stalo se to ve Skotsku
Mezinárodní paleontologický tým tvrdí, že našel prvního tvora, který kdy souložil.
Prvním zvířetem, které zažilo sex, byla primitivní ryba jménem Microbrachius dicki. Stalo se to asi před 358 miliony lety někde ve Skotsku. Podle profesora Johna Longa, který výzkum vedl, měřila rybka pouhých 8 centimetrů a soulož pro ni byla značně náročnou záležitostí.
Long tvrdí, že jde o zásadní objev – právě tímto momentem začalo pohlavní rozmnožování, které se ukázalo pro složitější živočichy jako nejlepší a energeticky i evolučně nejúčinnější cesta. Přitom k objevu došlo jen náhodou.
Jak vypadala první soulož na Zemi?
Profesor Long zkoumal několik exemplářů této pravěké rybky, když si všiml, že jeden z microbrachiů má v dolní části zvláštní výběžek. Kostěný útvar podobný písmenu L byl zjevně pohlavní orgán praryby, jímž samec dopravoval své sperma k pohlavním orgánům samice.
Microbrachius dicki, první soulož na světě
Také u samic se pak podařilo najít odpovídající protiorgán – byl krytý kostěnou deskou, která se musela při sexu odsunout, a pak se po průniku prapenisu zase zasunula zpět. Tak přidržela samčí orgán v samici dostatečně dlouho, aby mohlo dojít k úspěšnému koitu.
Páření podle Longa nemohlo probíhat v dnes mezi zvířaty nejčastějších polohách, tedy ani zezadu ani v „misionářské poloze“. Ryby se musely pářit bok po boku, přičemž se musely vlnit zleva doprava a zpět.
Podle všeho se tato revoluční metoda neukázala být příliš úspěšnou, už po krátké době se ryby vrátily k rozmnožování bez koitu – samec jen vypouští sperma na vajíčka, která samice uvolňují do vody. Je pravděpodobné, že u Microbrachia šlo o zcela slepou větev. Znovu se pak totiž sex na scénu vrátil až o pár desítek milionů let později, a to u předchůdců žraloků a rejnoků.