V newyorském metru žijí ďábli medvědovití a divnější tvorové – ukázal výzkum DNA
Asi nikdo si nedělá iluze, že podzemní tunely newyorského metra jsou nějakou oázou čistoty nebo rájem hygieny. Ale výsledky velké studie, která zkoumala DNA tam nalezenou, jsou stejně šokující…
Každý rok jede metrem v New Yorku asi 1,8 miliardy lidí. Samozřejmě jen statisticky, ale i tak, jde o obrovské množství živočišné hmoty, která zanechává po sobě biologický odpad v opravdu velkém množství. Vědce zajímalo, z čeho všeho se tato biologická hmota vlastně skládá.
Proto bylo na 466 zastávkách newyorského metra odebráno 1457 vzorků z nejrůznějších míst. Biologové z Weill Cornell Medical College je pak prohnali nejmodernějším softwarem, aby zjistili, co všechno v metru žije. Výsledky byly víc než překvapivé…
V metru zjevně existuje velmi rozmanitý ekosystém, stejně bohatý jako tropická džungle. Ve vzorcích program objevil stopy po více než 15 000 různých druzích – přičemž více než polovina z nich patřila bakteriím. Řada bakterií se přitom řadila k těm nejnebezpečnějším, byly odhaleny například ty, které způsobují sněť slezinou, nebo dokonce smrtící dýmějový mor! Naštěstí bylo množství nebezpečných bakterií zcela minimální, takže nestačí na propuknutí nemoci u člověka.
Zabráníme epidemiím?
Podle vědců, kteří se na této studii podíleli, je právě tento druh výzkumu zcela zásadní pro to, abychom dokázali předvídat, kdy vypuknou jaké druhy epidemií. Celá studie byla zveřejněna v odborném časopise Cell Systems, média na ní pochopitelně nejvíc zaujaly informace z metra o DNA, která by se tam vůbec neměla vyskytovat.
Pozoruhodné totiž je, že přibližně polovina organismů nepatřila k žádnému známému druhu – podle vědců to jasně dokazuje, jak málo toho zatím víme o našem bezprostředním okolí. Na jedné ze stanic metra byly objeveny tři druhy bakterií, které byly doposud pozorovány pouze na Antarktidě!
Mezi vzorky byly objeveny i stopy DNA ďábla medvědovitého – dravého vačnatce, který žije pouze v Tasmánii. Vědcům to však přišlo krapet podezřelé, tak tento vzorek (a několik dalších stejně problematických) prohnali superpočítačem znovu. Nová data sice přítomnost této zuřivé šelmy nevyloučila, ale ukazují na to, že jde zřejmě o omyl…
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: