V Číně začali prodávat čistý vzduch. Znečištění přesáhlo všechny meze
Litr kvalitního dovozového vzduchu se v Pekingu prodal v přepočtu za 17 000 korun.
Podle Světové zdravotnické organizace představuje znečištění ovzduší největší zdravotní problém lidstva. Čína je zemí, kde léta neřešený problém, hrozí explodovat…
Upozorňují na něj nejen ekologové a čínští úředníci, ale teď také pekingský umělec Liang Kegang. Když byl na pracovní cestě na jihu Francie, dovezl si z Provence domů do Číny zavařovačku plnou čistého vzduchu. Na aukci čínských umělců ji pak vydražil za 845 dolarů: to je v přepočtu asi 17 000 korun…
Šlo samozřejmě o uměleckou provokaci, ale upozornila na velký problém: vzduch se stává v Pekingu nedostatkovou komoditou a vlastně se za něj už dnes platí. Projevuje se to mnoha způsoby, ale všechny vedou k jednomu: život v Pekingu přestává být pro lidi možný.
V centru je znečištění největší – žít zde dlouhodobě představuje pro organismus extrémní zátěž. A tak se ti, kdo na to mají, zkoušejí stěhovat na periferie, kde je vzduch lepší. Jenže to zase vede k intenzivnímu nárůstu osobní automobilové dopravy – a ta zase zhoršuje kvalitu vzduchu. Začarovaný kruh, který nemá řešení…
Úředníci dlouhá léta předstírali, že tento problém neexistuje; vymlouvali se přitom hlavně na prašný vzduch, který do Pekingu nese vítr ze severních pouští. V tom mají samozřejmě pravdu, ale není to příčina jediná. Teprve letní olympijské hry v Pekingu všechno změnily.
Když se ukázalo, že sportovci by v nedýchatelném vzduchu kolabovali, museli i byrokrati přiznat, že není všechno v pořádku. Zatím je vrcholem prohlášení premiéra Li Keqianga, který letos v březnu vyhlásil „válku smogu.“ Sice to neřekl nahlas, ale většina zahraničních expertů si myslí, že bude muset udělat to stejné, co Britové v 19. století a Američané v 50. letech 20. století. Tedy přijít s přísnými limity na spalování uhlí…
Problém stovek milionů
Nedávná studie, o níž informovala agentura Bloomberg, upozorňuje, že znečištěné ovzduší a voda se staly největší problémem Číny – a právě ony vyvolávají největší počet sociálních nepokojů i demonstrací.
V březnu byla také v Číně zveřejněna práce, která ukazuje, že smog v Pekingu je stejný jako jaderná zima. Zastavuje fotosyntézu a brání tak rostlinám dýchat: