Tuleni u Evropy začínají být agresivní. Kdy zaútočí na člověka, ptají se biologové
Tuleni vypadají roztomile, ale něco se s nimi děje. A nikdo neví, proč...
Institute for Marine Resources and Ecosystems varuje: Už brzy se můžeme dočkat prvních útoků tuleňů kuželozubých na lidi. Chování tuleňů se totiž v posledních měsících výrazně mění – útočí na čím dál větší kořist a zabíjejí už ve velkém.
Mají se Britové obávat?
Tuleni kuželozubí (Halichoerus grypus), jichž žije v britských vodách kolem 180 000, se normálně živí především rybami, především těmi menšími. Něco se teď ale muselo změnit: podle zprávy výše zmíněné instituce začali tuleni zabíjet sviňuchy.
Už delší dobu se na pobřeží i na otevřeném moři nacházejí okousané mrtvoly sviňuch, menších příbuzných delfínů. Poranění byla často velmi podobná, způsobená zřejmě velmi specifickým chrupem. Když mořští biologové studovali DNA, která se do těchto ran dostala, zjistili, že patří právě tuleňům kuželozubým.
Vědci zkoumali 1081 těl sviňuch – přitom tuleni byli zodpovědní za celých 25 procent všech zabitých! Podle způsobu, jak sviňuchy zemřely, tuleni útočí tak, že rovnou z jejich těl odtrhávají velké kusy masa. Většina takto poraněných sviňuch nemá šanci přežít – jsou pak (díky směru mořských proudů) vyplavené na holandské pobřeží.
Útočí na živé, mrtvoly je nezajímají
Tuleň kuželozubý může být dlouhý až 3,5 metru a může vážit až 315 kilogramů. Z výsledků pitev je zřejmé, že všechna zranění utrpěly sviňuchy už během života. Vědci tyto údaje porovnali se staršími z minulých let; a změna v chování tuleňů je jasně patrná. Dříve totiž tuleni okusovali jen mrtvá těla sviňuch – a i to spíš výjimečně. Biologové předpokládají, že když tuleni zjistili, jak chutná toto maso a že se mladé sviňuchy dají velice snadno ulovit, začali je aktivně vyhledávat.
Sviňuchy jsou sice lepší plavci – žijí totiž na rozdíl od tuleňů ve vodě celý život – ale potřebují ve vodě odpočívat a spát. A právě v této době jsou nejsnadnější kořistí tuleňů… Navíc studie odhaduje, že na účet tuleňů jde ještě více sviňuch, ale roztrhaná těla rychle klesají ke dnu, takže nezbydou žádné důkazy.
Riziko pro člověka?
Zatím nikdo není schopen říct, jestli se to stejné co sviňuchám nemůže stát i lidským plavcům. Oceánolog Ken Collins z univerzity v Southamptonu se toho obává – sviňuchy opravdu připomínají tvarem těla mladší děti. Je tedy docela pravděpodobné, že když jim tak chutná maso sviňuch, jednou omylem zaútočí i na člověka...
Co přesně mohlo být příčinou této změny chování tuleňů, zatím není známé, ale mořští biologové o tom začínají vytvářet hypotézy. Jednou z nich je i to, že tak tuleni reagují na zmenšování populací ryb v oceánech...
Text: RD