Globální teplotní rekordy padají už 10 měsíců za sebou. Vědci vysvětlují proč a bijí na poplach
Globální oteplování se neustále projevuje. Klima láme rekordy a může být hůř.
Svět zaznamenal svůj nejteplejší březen v měřené historii, čímž prodloužil sérii globálních teplotních rekordů, která začala v červnu 2023. Potvrdila to zástupkyně ředitele programu Copernicus Climate Change Service Samantha Burgess ve zprávě ze začátku dubna. „Březen pokračuje v sérii překonávání klimatických rekordů jak v teplotě vzduchu, tak v teplotě hladiny oceánů, a to již desátým takto rekordním měsícem v řadě,“ uvedla situaci Burgess.
Rekordní teploty nekončí
Průměrná teplota vzduchu při povrchu Země byla v březnu 2024 14,14 °C, což je o 0,1 °C více, než kolik činil předchozí rekord z března 2016, a o 1,68 °C tepleji než v předindustriální době. Tato data přináší ve svém nejnovějším klimatickém bulletinu program Copernicus zřízený u Evropské unie. Vychází z něj i závěr, že se průměrná globální teplota za uplynulých 12 měsíců pohybuje o 1,58 °C nad průměrem z let 1850-1900, což je právě období označované jako předindustriální.
K tématu: Pod ledem Antarktidy je starobylá krajina. Skrývala se 14 milionů let a víme o ní méně než o Marsu
Za zvyšování globálních teplot jsou podle Burgess zodpovědné emise skleníkových plynů způsobené lidskou činností. Poslední období rekordních teplot je částečně způsobeno také jevem El Niño, což je přirozený vzorec počasí, kdy jsou teploty v Tichém oceánu vyšší než obvykle. Svou roli mohou dle zástupkyně ředitelky zmíněného programu hrát také globální pravidla zavedená v roce 2020, která mají za cíl snížit například znečištění aerosolem z lodí.
#ImageOfTheDay
— Copernicus EU (@CopernicusEU) April 10, 2024
According to the latest monthly climate bulletin of our #CopernicusClimate Change Service:
📈March 2024 was the second warmest March on record in Europe, with 2.12°C above the 1991-2020 average ♨️
Read more at https://t.co/TysdZjsl3J pic.twitter.com/2h60VtKf96
Skutečnou dlouhodobou a jedinou správnou strategií, jak zastavit změny klimatu, je však podle Burgess dekarbonizace světové ekonomiky. „Zastavení dalšího oteplování vyžaduje rychlé snížení emisí skleníkových plynů,“ uvádí konkrétně Burgess. Připomněla také, že řada zemí světa se zavázala omezit nárůst teploty na 1,5 °C nad předindustriální průměr, už v letošním roce se to ale o necelou desetinu procenta nepovedlo.
Je proto otázkou, co bude s naší planetou dál, a kam až mohou teploty stoupat, aby jejich dopad pocítila většina lidí na planetě. Odhady pro rok 2024 jsou alarmující a je pravděpodobné, že rekordní bude celý další rok.
Zdroj: New Scientist, Copernicus
Video, které jste mohli minout: První tropický den roku přišel historicky brzy. Nejtepleji bylo v Českých Budějovicích