Tarantule nezabíjí všechno kolem. Naopak si můžou chovat užitečné domácí mazlíčky
Podle nového výzkumu tarantule velice dobře vycházejí a udržují vztahy s celou řadou živočišných druhů, ze kterých by si přitom mohly snadno udělat svačinu.
Obří chlupaté tarantule jsou pro mnoho lidí hororovými stvořeními. Vědci ale už dávno vědí, že skutečně nejde o agresivní a nelítostná zvířata. Naopak je o nich známé, že s mnoha živočišnými druhy udržují téměř přátelské vztahy. Zjednodušeně by se dalo říct, že mívají domácí mazlíčky, pravda je ale trošku méně poetická.
Vzájemně výhodné vztahy
Stejně jako další živočichové, kteří žijí v symbiotických vztazích s jinými druhy, tarantule z těchto vztahů těží. Ve své společnosti strpí nejen žabky, ale také interagují s hady nebo s pavoukovci, jako jsou například sekáči.
„Tyto interakce jsou mnohem komplexnější a běžnější, než jsme si původně mysleli,“ prozradil jeden z autorů nedávné studie, arachnolog Alireza Zamani. Podle odborníků je nejpravděpodobnější, že tarantulím obojživelníci, hadi a další živočichové pomáhají s obtížným hmyzem. Zejména někteří mravenci jsou pro tyto velké pavouky velice obtížní. „Pro mě jsou vzájemná setkání tarantulí a rudých mravenců asi nejzajímavější. Nejsou moc dobře zdokumentovaná, a přesto jsou běžná,“ doplnil Zamani.
Přečtěte si také: Smrt po kousnutí pavoukem v restauraci. Hrozba číhala v křesle, brazilský majitel vinu odmítá
Nájezdy agresivních mravenců mohou být podle Zamaniho i evolučním důvodem, proč mají tarantule po celém těle dráždivé chloupky. Ty jsou schopné třením uvolnit a „mrštit“ po případných predátorech. To je ale zatím jen spekulace. Vědci nyní plánují vzájemné interakce tarantulí s jinými druhy dále zkoumat; zatím totiž o jejich fungování vypozorovali jen minimum informací.
Zdroj: Journal of Natural History, iNaturalist, Česká arachnologická společnost.
Video, které jste mohli minout: Pavouk s obřími kusadly expanduje do Krkonoš. Co všechno víme o tajemné zápřednici jedovaté?