17. listopadu 2024 07:00

Fascinující a nechutné zároveň: Video ukazuje zvířecího přeborníka ve šťourání v nose v akci

Živočichovi, o kterém je řeč, příroda nadělila extrémně dlouhý prostřední prst, aby se mohl dostat k nejšťavnatějším kouskům potravy. Kam tím míříme, asi dokážete odhadnout.

Ksukol ocasatý neboli aye-aye je jedním z nejpodivnějších nočních tvorů na světě. Žije na Madagaskaru, v deštných a opadavých lesích. Na první pohled byste možná nevěděli, ke kterým zvířatům jej zařadit; částečně připomíná opici, částečně medvídka a částečně, kvůli spodním zoubkům, také hlodavce. Ve skutečnosti jde o zástupce lemurů, tedy zvláštních primátů, kteří patří mezi takzvané poloopice.

Mohlo by vás zajímat: Nové řešení globálního oteplování? Užitečné mikroorganismy můžete mít i ve své domácnosti

Ksukolové jsou rozhodně pozoruhodná stvoření. Chrochtají, šplhají po stromech tak obratně, že lezou i hlavou dolů, a jak už napovídají jejich velké uši, mají velmi citlivý sluch, kterým jsou schopní odhalit hmyz a výživné larvy hloubící si cestičky v útrobách stromů. Aby tyto larvy mohl vylovit a sníst, používá aye-aye speciálně uzpůsobený, dlouhatánský a tenký prostředníček. A jen tak mimochodem, tento prostředníček je očividně také dokonalým nástrojem ke šťourání v nose.

Primáti se o svůj nos zajímají často

Jestli se vám při pohledu na video vybavily nepěkné vzpomínky na testovací tyčinky během pandemie Covidu-19, nejste v tom sami.

Věřte nebo ne, vědce ksukolovo chování tak fascinovalo, že udělali CT rekonstrukci jeho lebky ve snaze zjistit, jak hluboko mu prstík zajede. Zjistili, zjednodušeně řečeno, že si jím přes nozdry dosáhne až do úst.

Výzkum ukázal, že šťourání se v nose je mezi primáty velice populární záležitostí. Minimálně 12 druhů primátů se mu věnuje mimořádně entuziasticky, včetně šimpanzů a orangutanů (a lidí). Otázka za milion je – proč? Některé výzkumy sice naznačují, že pojídání „soplů“ může mít jisté imunitní benefity, šťourání se v nose ale zároveň zvyšuje riziko bakteriálních infekcí. V tomto aspektu tedy lidstvo stále ještě tápe, do seriózního výzkumu se ale odborníci příliš nehrnou. Těžko říct proč.

Zdroj: Natural History Museum, Science News, Journal of Zoology.

Video, které jste mohli minout: Gigantický plž chrání korály před jedovatou hvězdicí. Podívejte se, jak ji sežere zaživa

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora