Pravěká krys-zilla byla velká jako bizon!
Při pohledu na dnešní krysy a potkany mnoho lidí trpí úzkostí a fobiemi. Rádi bychom viděli, jak by reagovali na největšího pravěkého příbuzného krys…
Tento tvor žil v Jižní Americe v době před přibližně 3 miliony lety. Známe ho z jediného zachovaného pozůstatku, ale i ten nám o něm řekne dost. Před 10 lety se našla lebka dlouhá 53 centimetrů – celé zvíře muselo tedy měřit skoro dva metry a jeho tělo mohlo mít rozměry dnešního zubra nebo bizona… Vážila asi tunu.
Tvor dostal jméno Josephoartigasia monesi a jde o největšího hlodavce, který kdy žil. Vědci mu začali trošku v nadsázce říkat Krys-zilla, v narážce na obří japonské monstrum Godzilla. Krys-zilla ale vlastně s krysou nemá nic splečného – jenže v angličtině se slovem rat (krysa) označují také všichni hlodavci. V češtině tedy toto označení není vůbec vhodné, ale když už se rozšířilo, budeme ho používat i my.
Proč o krys-zille vůbec píšeme, když byla objevena už před desetiletím? Teprve nyní totiž paleontologové pomocí nejmodernějších metod dokázali popsat její lebku, konkrétně její chrup. Zaujalo je totiž, že měla podle odhadů v zubech obrovskou sílu, zřejmě výrazně větší, než by se k jejímu životnímu stylu hodilo. Počítačová simulace tyto odhady zcela potvrdila.
Dnešní tygr má sílu skusu přibližně 1400 newtonů. Pravěký hlodavec dokázal zkousnout třikrát silněji – měl silu 4165 newtonů. Je to také víc než u dnešních krododýlů… Zprávu o tom vydal vědecký tým v odborném časopise Journal of Anatomy.
Teď je na řadě odpovědět, k čemu v předních zubech hlodavec měl takovou sílu. Nabízejí se tři hypotézy:
- Krys-zilla mohla zuby používat jako jakousi bagrovou lžíci – tedy na vyhrabávání kořenů ze země.
- Krys-zilla se mohla takovou silou v zubech bez problémů ubránit i těm nejsilnějším predátorům své doby.
- Nejpravděpodobnější však je, že za všechno může sex. Podobně jako u řady jiných zvířat se mohly stát zuby nástrojem, pomocí něhož mezi sebou samci vedou souboje o samice.
Vědci by chtěli lebku zkoumat i nadále – v zubech by se totiž mohly najít mikroskopické zbytky po potravě, kterou se krys-zilla živila…
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: