13. února 2025 12:35
Adam Vala

Jsou pavouci stejně rychlí i se šesti nohama? Znepokojivý experiment přišel s jasným závěrem

Osm chlupatých nohou, kusadla, pavučiny, rychlý pohyb… To všechno jsou atributy pavouků, kterých se mnoho lidí bojí. Ať už právem, například kvůli řadě jedovatých druhů, nebo trochu iracionálně, pojem arachnofobie se mezi lidmi vžil jako jeden z častých lidských strachů – a nová studie vás tohoto strachu určitě nezbaví. Přišlo se během ní totiž na to, že i když pavouk přijde o čtvrtinu svých končetin, neztratí nic z rychlosti a efektivity svého pohybu.

Vědci z Temple University v americké Philadelphii a Haverford College si položili otázku, jak na tom jsou pavouci, kteří přijdou o dvě končetiny. Nejde o nic neobvyklého, ztráta končetiny může přijít například po boji s hmyzem nebo nepříjemném střetu s lidmi, a i proto si některé druhy vypěstovaly schopnost nechat si končetinu dorůst. Jenže, jak se redukce osmi nohou na sedm či šest projeví v pohybu pavouků a jejich schopnosti rychle se přemisťovat z místa na místo? Možná budete překvapeni, ale nijak výrazně.

Čtvrtina končetin pryč

Pro portál New Scientist popsala studii její autorka Suzanne Amador Kane, profesorka fyziky na Haverford College. Nejprve vymezila, že její tým za účelem testů a pozorování využil sklípkany oranžopáskované, a to pro jejich rychlost, ale rovněž i schopnost dorůstání odpadlých končetin, což bylo pro experiment klíčové. Pak přistoupili k samotnému oddělení dvou končetin, tedy čtvrtiny ze všech, kterými pavouk disponuje, aby mohli pomocí záznamu natočených vysokorychlostní kamerou snímat způsob, jakým se pavouk po tak dramatickém zásahu do vlastního pohybového aparátu hýbe.

Vědci očekávali, že po ztrátě dvou končetin dojde u sklípkanů k poklesu rychlosti, snížení stability a změně jejich chůze. Předpokládali také, že pavouci budou využívat širší postoj, aby vyrovnali ztrátu svých končetin. Jenže pokusy, které probíhaly v průhledné krabici s kamerou, nic z toho nepotvrdily. Sklípkani nezpomalili a do 24 hodin po ztrátě končetin dosáhli stejně rychlého pohybu a stabilního postoje jako předtím s končetinami osmi.

Čtěte také: Extrémně jedovatý pavouk způsobuje dlouhou a bolestivou erekci. Pak často následuje smrt

Roboti by se mohli mnohému naučit

To jasně dokázalo, že jsou pavouci schopní rychlé adaptace a nalezení rovnováhy i při sníženém počtu nohou, tedy něco, co by bylo například v případě primátů nemyslitelné. „Naše poznatky by mohly být užitečné třeba pro vývoj robotů, kteří by byli schopni přizpůsobit svůj pohyb okolnostem i po výrazném poškození jednotlivých částí,“ uvedla spoluautorka studie Tonia Hsieh. Práce nicméně čeká na odbornou recenzi a další závěry budou dále zkoumány.

Zdroj: New Scientist, BioRxiv

Video, které jste mohli minout: Nenápadný pavouk je mistrem převleků. Podívejte se, jak brilantně loví

Adam Vala

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom