Jak pandy přistupují k páření? U videa se budete chytat za hlavu
Roztomilé černobílé pandy by jen málokdo tipoval na příbuzné nemilosrdných ledních medvědů nebo grizzlyů. Představují naprostý evoluční paradox, kdy se šelma živí rostlinnou stravou.
Že je panda velká opravdu šelma, si mnoho lidí uvědomí až při pohledu na její zuby. V otevřené tlamě vypadají totiž úplně stejně jako zuby ostatních medvědů. Zažívací trakt také odpovídá vnitřní anatomii šelmy, přestože se panda od svých příbuzných vývojově oddělila už před miliony let. Vědci si myslí, že byl tehdejší pandí habitat na bambus opravdu extrémně bohatý, což je postupně nasměrovalo k čistě rostlinné stravě. V současnosti tvoří tahle rostlina 99 % jejich stravy. Evoluční strategie je to ale dost mizerná.
Jídlo jako jediný zájem
Obří černobílý medvěd ze samotných bambusů totiž sotva získá kalorie nezbytné k existenci, natož aby mu nějaká energie zbyla. Denně musí zbaštit okolo 40 kilo této rostliny, takže jídlem tráví drtivou většinu své existence; zhruba 14 hodin denně. Jenže právě tady narážíme na největší problém, se kterým si lámou hlavu i lidští odborníci a troskotá na něm veškerá snaha tento ohrožený druh chránit.
Představte si, že máte tělo šelmy, energii lenochoda a žijete z trávy. Měli byste vůbec chuť a vůli se rozmnožovat? Fakta hovoří neúprosně: Samice pandy velké má říji jen jednou ročně a plodná je maximálně tři dny. A samci nemají dostatečně silný sexuální pud, takže si často řeknou, že „dnes prostě ne“. A samozřejmě, když už dojde na věc, hraje roli i to, že mají v poměru k tělu extrémně malý penis. Zkrátka, rozmnožování je i pro divoké pandy palčivě problematická disciplína a v zoologických zahradách už o ni nemají zájem vůbec.
Záběry z dokumentů, které ukazují pokusy chovatelů přimět pandy k páření, působí spíš jako trapná komedie. Pomocí výběrového seznamu partnerů, hormonálních testů a, bez legrace, i pandího porna, se zoologové snaží dosáhnout toho, co jiným druhům funguje tak přirozeně. A jejich výsledky jsou většinou žalostné.
Když se to vezme kolem a kolem, je vlastně úžasné, že tohle zvíře vůbec přežilo. Jde opravdu o jediného tvora, který je ztělesněním neefektivity. Nezbývá proto než se snažit je před vyhynutím chránit… přestože máme občas podezření, že s tím samotné pandy úplně nesouhlasí.
Zdroj: Conservation Psychology, Current Biology, Frontiers.
Video, které jste mohli minout: Seznamku mají už i psi. Aplikace vytipuje vhodný protějšek. Autorka popsala, jak ji používat.