Obří jikrobanka by mohla spasit korálové útesy
"Jikrobanka" je nadějí pro budoucnost Velkého bariérového útesu. Co to znamená?
Poslední dva roky australští vědci sbírali a ukládali miliardy rozmnožovacích buněk z Velkého bariérového útesu. Doufají, že tato jejich "jikrobanka" jednoho dne pomůže znovuvybudovat a zachránit útes, který je na seznamu chráněných míst UNESCO.
Útes, který je oblíbenou turistickou destinací, která ročně přinese do australské ekonomiky miliardy dolarů, ohrožuje bagrování, sedimentace a choroby. Také globální problémy, jako je zvyšování kyselosti oceánů a jejich oteplování kvůli klimatickým změnám, mají vliv na zdraví útesu.
Korálové tření se děje, když kolonie a druhy korálů simultánně vypustí vajíčka a spermie k vnějšímu oplodnění. Odehrává se jen jednou v roce na jaře a během úplňku, kdy se rozlehlé části oceánu zbarví do ruda povlakem rozmnožovacích buněk.
Velký bariérový útes je označován za jeden ze sedmi přírodních divů světa. Tato síť útesů, která má více než 2000 kilometrů na délku a dva až 150 kilometrů na šířku, je domovem asi 400 druhů korálů, 240 druhů ptáků a 1500 druhů ryb."Dokážeme posbírat mnoho miliard buněk každý rok a udržet tak genetickou rozmanitost," řekla Rebecca Spindlerová z australské společnosti pro ochranu přírody. Spermie a vajíčka jsou sbírány a jednotlivě na místě zmraženy. Pak se přepravují do zoologické zahrady Taronga Western Plains Zoo ve městě Dubbo, asi 400 kilometrů severozápadně od Sydney.
Pokud to bude třeba, je možné buňky rozmrazit a oplodnit v laboratořích, a pak je nechat růst a transplantovat do poškozeného útesu, tvrdí vědecký tým, který ovšem tento postup ještě v praxi nevyzkoušel.