Potřísnění jedovatou krví i lepkavou kyselinou. Unikátní obrana zvířat poučí predátory
Ripleyho věřte nevěřte 4 – zvířecí obrana
Obrana proti predátorům může být fascinující i odpudivá. Důkazem jsou tvorové, kteří vás mimo jiné pozvracejí jedovatou krví.
Pásnice jsou prapodivní tvorové připomínající červy. Jeden druh, pásmovka velká, může dosáhnout délky přes 30 metrů, čímž se stává nejdelším bezobratlým tvorem na světě. Navíc dýchá celým povrchem těla. Pásnice mají jednu odpudivou schopnost. V ohrožení dokážou vyzvrátit vnitřnosti, které jsou lepivé, což žádného z postižených tvorů nepotěší. Jak odporně to vypadá, můžete sledovat v dokumentu Ripleyho věřte nevěřte v pátek 17. prosince na Prima ZOOM. Tím však přehlídka nechutností ze zvířecí říše rozhodně nekončí.
Stříkání jedovaté krve
Ropušník je ještěrem žijícím v horku sonorské pouště. Na první pohled to vypadá, že nemá důvod k chemické ochraně, má totiž ostré trny, které jej chrání před cizím spolknutím, a navíc i tvrdé šupiny, jež odolají řadě kousnutí. Jenže když ho přece jen do tlamy vezme některý z predátorů, použije zcela nezvyklou zbraň. Z očí mu vytryskne proud krve, jejíž součástí je i toxin mravenců, kterými se živí. Jeho samotného však nijak neohrožuje.
Mravenci mohou dát predátorům pořádnou lekci Zdroj: Getty Images
Plivání kyseliny
Mravenci podčeledi Formicinae nemají žihadlo, což platí i pro našeho běžně se vyskytujícího mravence lesního. Jenže když vás kousne, stejně to pekelně pálí. Rozhodně víc, než by mělo, kdyby šlo jen o pouhé proštípnutí kůže. Je to tím, že do rány vystříkne kyselinu mravenčí, která kvůli extrémně nízkému pH začíná lidskou kůži okamžitě leptat. Ve chvíli, kdy mravenčí dělnice začnou chemickými „plivanci“ bránit mraveniště, málokterý predátor je ochotný jít pod kyselinovou sprchu.