Největší stonožka světa byla velká jako auto a vážila metrák. Co obří velikost způsobilo?
Nový objev archeologů zřejmě odhalil největší stonožku světa. Za její extrémní rozměry pravděpodobně nemohla jen vydatná strava.
Podle studie zveřejněné v časopise Journal of the Geological Society objevili vědci mohutnou a náležitě děsivou mnohonožku, která mohla měřit necelé tři metry při hmotnosti přesahující 110 kilogramů. Podle studie by se mohlo jednat o největšího zástupce „hmyzu“, který kdy žil na naší planetě, s největší pravděpodobností na ni už ale nenarazíme. Pokud se skutečně někdy něco takového pohybovalo po Zemi, stalo se tak před dlouhými 326 miliony lety, takže můžeme zůstat v klidu.
Stonožka není hmyz
Než se přesuneme k tomu, co vědci z univerzity Cambridge vlastně objevili, musíme ještě ujasnit ony uvozovky u hmyzu o několik řádků výše. Ačkoliv by mnozí stonožky a mnohonožky do této třídy zařadili, právě počet nohou efektivně zabraňuje tomu, abychom je za hmyz skutečně označili. Jen pro pořádek, hmyz má právě šest nohou a tuto informaci vložili biologové už do latinského názvu hexapoda – tedy šestinožci – což je podkmen třídě hmyzu nadřazený. Stonožky a mnohonožky tak spadají do samostatné třídy v jiném podkmeni s názvem vzdušinovci, ale nebudeme vás kárat, pokud jste to nevěděli.
Millipede fossil shows they were once as big as cars pic.twitter.com/izXTzEeU88
— News Sciences 10 (@sciencenews10) January 12, 2022
Pojďme raději k onomu objevu, který učinila skupina vědců na výletě v hrabství Northumberland v severovýchodní Anglii už v roce 2018. Z pískovcové skály se odlomil velký kus, zřítil se na pláž a odhalil obrovskou zkamenělinu, která nedala výletníkům spát. „Byl to naprosto náhodný objev,“ řekl geolog Neil Davies, který se následně začal na univerzitě v Cambridge nálezem zabývat. „Balvan spadl tak, že se rozlomil a odhalil dokonalou zkamenělinu, které si náhodou všiml jeden z našich bývalých doktorandů, když šel kolem,“ dovysvětlil Davies okolnosti nálezu.
Třímetrový obr
Po analýze vědci zjistili, že skála obsahuje asi 80centimetrový segment zkameněliny, ačkoliv celý živočich by musel být ještě přibližně třikrát větší. Následně potvrdili, že objev spadá do dávno zaniklého rodu Arthropleura, který pravděpodobně doplatil na změny klimatu nebo nástup plazů, kteří se jím mohli živit. „Nálezy fosilií těchto obřích mnohonožek jsou vzácné, protože jakmile zemřou, jejich těla mají tendenci se rozpadat. Je pravděpodobné, že zkamenělina je odlupující se karapax (hřbetní část krunýře, pozn. red.), který živočich shodil, když rostl,“ dodává Davies.
The largest-ever fossil of a giant millipede—as big as a car—has been found on a beach in the north of England. The fossil—the remains of a creature called Arthropleura—dates from the Carboniferous Period, about 326 million years ago [read more: https://t.co/FP97TXpKNt] pic.twitter.com/aOkyJs3ayD
— Massimo (@Rainmaker1973) December 21, 2021
Bohužel pro jeho výzkum ale ještě nikdy nebyla nalezena zkamenělá hlava těchto domnělých obrů, takže je podle jeho slov velmi těžké vědět všechno a učinit kvalifikovanější závěry. Daviesův tým také není schopen přesně určit, zda měla mnohonožka 32 párů nebo dvojnásobek, a dokud se nepodaří učinit ještě lepší objev, tato část historie naší planety zůstane skryta rouškou tajemství.
Na každý pád by ale měli zástupci rody Arthropleura pocházet z období karbonu, tedy přibližně z doby, kdy se dnešní Anglie nacházela u rovníku a panovalo tam tropické počasí. Monstrózní velikost mnohonožky pak mohla být částečně způsobena vysokou koncentrací atmosférického kyslíku, ale pravděpodobnější je, že strava složená z ořechů, semen a možná i jiných živočichů podpořila její růstový spurt a výsledek si snad raději ani nechceme představovat.