Nejostřejší zuby všech dob? Zapomeňte na obvyklé podezřelé, vítěze stoprocentně neznáte
Na první pohled bývali konodonti nenápadní. Červovitý, jen pár centimetrů velký tvor, ale v dutině ústní skrýval nesmírně ostré výrůstky, jejichž tajemství paleontologové odhalili teprve nedávno.
Pokud jde o nejostřejší zuby, které kdy existovaly, můžete rovnou zapomenout na tygra, žraloka i třeba tyranosaura. V dějinách planety neexistoval jediný z predátorů, který by se v této disciplíně vyrovnal drobnému mořskému tvorovi nazývanému konodont. Ten vymřel už před více než 200 miliony lety a navzdory své velikosti, která u většiny druhů čítala jen pár centimetrů, patřil k nejúspěšnějším obratlovcům prvohor.
Jako pilka
Konodonti obývali moře od kambria až po konec triasu, takže z nich odborníci dlouho nacházeli jen drobné, zoubkovité fosilie. Po desítky let proto nikdo netušil, jestli jde o ostatky nějakých tvorů, nebo jen zbytky rostlin. Průlom přinesl teprve objev kompletní fosilie v 80. letech; tehdy vědci pochopili, že šlo o mořské obratlovce s chrupavčitou kostrou, očima a výrazně specializovaným ústním aparátem.
Konodonti neměli čelisti v pravém slova smyslu. Jejich ústa ale obsahovala řadu tvrdých, minerálních struktur. Některé z nich měly hroty široké jen 2 mikrometry, tedy přibližně 1/25 tloušťky lidského vlasu. „Představte si je jako sadu jehel trčících z jednoho zubu,“ vysvětlil paleobiolog Alistair Evans.
U mnoha druhů se tyto ostré struktury pohybovaly ze strany na stranu, jako miniaturní pilka, která pomohla maso kořisti perfektně zpracovat. Vědci se domnívají, že konodonti byli vůbec prvními obratlovci, u kterých se vyvinul takovýto dentální aparát z fosforečnanu vápenatého, tedy materiálu hodně podobného dnešním zubům.
Zdroj: Australian Geographic, Nature, PotRS.
Video, které jste mohli minout: Jak dlouho je možné nechat psa samotného doma? Maximum je 12 hodin, vyhněte se loučení