11. září 2022 06:00

Nejagresivnější krokodýl světa doběhne i člověka. Podívejte se, jak se umí zakousnout

Kubánský krokodýl je navzdory své středně velké velikosti považován za nejagresivnější druh krokodýla. Během let však jeho silná pozice v přírodě upadá kvůli stále rostoucí hybridizaci.

V odlehlých močálech i bažinách kubánského poloostrova Zapata a na ostrově Mládeže se vyskytuje středně velký endemický druh kubánského krokodýla. Tento predátor, který se vyvinul před více jak 135 miliony lety, je považován za nejagresivnější druh krokodýla na planetě. I přes svou neohroženou pověst však počet krokodýlů kubánských za tři generace poklesl o 80 procent.

Na rozdíl od jiných druhů krokodýlů jsou ti kubánští nejen zdatní plavci, ale jsou i velice obratní v chůzi, díky čemuž jsou stejně doma ve vodě jako na souši. Dokážou vyvinout rychlost až 15 km/h na vzdálenost 20–25 metrů, čímž se jejich častým úlovkem na ostrově stávají i prasata či toulaví psi. Neměli by ale problém ani se starším člověkem či malým dítětem.

Nebezpečné křížení

Ani zdatnost a dravost při boji, kterou můžete vidět v dokumentu Divoká příroda Kuby na Prima ZOOM, však kubánským krokodýlům nezajistila silnou pozici v jejich přirozeném prostředí. Hrozbou se pro ně stalo neustálé zvyšování hladiny moří, kvůli které se do nížinných sladkovodních bažinatých oblastí dostávalo čím dál více krokodýlů amerických.

Ti se v období páření kříží s kubánskými samičkami, z čehož vznikají kříženci daleko větších rozměrů než oba původní druhy. Čistokrevným krokodýlům kubánským tak pomalu ale jistě hrozí vyhubení. Odhaduje se, že v divočině Střední Ameriky jich nyní přežívá asi jen tři tisíce a čísla neustále klesají.

Zdroj: Wikipedia / Re:Wild

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom