15. září 2019 06:00

Našli jste exotické klíště?

Díky laickým pozorováním se daří mapovat rozšíření obrovského exotického klíštěte. Našli jste ho taky?

Klíšťata naše i cizí

Stovky nálezů exotických druhů klíšťat zaznamenali vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Umožnil jim to projekt Najdipijaka.cz, který mapuje šíření pijáka lužního v Česku. Univerzita to uvedla v tiskové zprávě.

Projekt vědci spustili loni na jaře. V druhém roce jeho fungování se jim díky informacím od lidí podařilo najít desítky nových míst, kde se exotické klíště vyskytuje. Pijáci lužní přenášejí řadu nebezpečných infekčních nemocí. Nejnebezpečnější jsou ale pro psy, protože přenášejí psí babeziózu, která může být bez včasné léčby pro zvířata smrtelná.

"Výsledky dvou let sledování pijáků ukazují, že jsme v České republice svědky expanze výskytu tohoto klíštěte. Za jeho šíření je zodpovědný především rostoucí pohyb lidí a psů po celém území Čech a Moravy. Se změnami výskytu pijáků úzce souvisí rostoucí riziko výskytu psí babeziózy," uvedla Dominika Mažgútová, která v projektu koordinuje práci s veřejností.

Díky projektu zaznamenali vědci i výskyt klíšťat rodu Hyalomma, která mohou přenášet i krymžsko-konžskou hemoragickou horečku, pro lidi ale příliš nebezpeční nejsou. Dospělí jedinci totiž obvykle nesají krev lidem. Odborníci zjistili, že koncem léta se tato klíšťata vyskytují v teplejších oblastech Čech a Moravy.

"Tato klíšťata jsou u nás doposud zřejmě návštěvníky z jihu, kteří přicestovali na stěhovavých ptácích. Díky metodám sekvenace DNA se nám podařilo potvrdit, že některá z nalezených klíšťat pocházejí ze subsaharské Afriky. Typickým hostitelem hyalom (rod klíšťat, pozn. red.) jsou velcí kopytníci, naprostá většina nálezů z ČR pochází z koní. Tato klíšťata se dají snadno odlišit díky velikosti a příčně pruhovaným končetinám," uvedl jeden z autorů projektu David Modrý z Fakulty veterinárního lékařství VFU.

Text: ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom