Napůl samec, napůl samice: nejpodivnější pták světa se představuje
Když se podíváte na tuto fotografii, nejspíš vás napadne, že tady si někdo moc zahrál s Photoshopem. Ale omyl, tohle je realita – a vysvětlení fotky je snad ještě zajímavější než samotný snímek.
Pták na fotografii se jmenuje kardinál. Samci a samice se u něj velmi výrazně liší: samci jsou výrazně rudí, samice zase nenápadně světlé. A pták na fotce má půlku těla samčí, druhou zase samičí. Stává se to v přírodě jen výjimečně, ale natolik často, aby pro tyto případy biologové vyrobili vlastní pojem – říká se jim gynandromorfové.
Kardinála na fotografii studovali po 40 dní dva ornitologové z univerzity v Illinois. Vědci za tu dobu zjistili, že obojpohlavní pták se chová velmi podivně. Za celou dobu, co ho pozorovali, se nepokoušel spojit se s jinými ptáky a dokonce se ani nepokoušel zpívat. Když mu vědci přehrávali písně jiných kardinálů, nikdy na ně nereagoval. Na druhou stranu ani ostatní „normální“ ptáci v hejnu se vůči němu nechovali agresivně.
Tolerovaná menšina
Není to úplně normální chování, ale o gynandromorfech se toho ví zatím příliš málo, aby se dalo srovnávat. Před několika lety se ale podařilo pozorovat v zajetí žijícího gynandromorfa zebřičky. Ten se projevoval stejnými zvuky jako samice a také se jako samice pářil, když byl spojen se samcem. Výsledné vejce však bylo neoplodněné. Samci na něj/ni útočili prakticky od pohledu.
Čím se oba případy lišily? Především v jednom zásadním bodu: zatímco u zebřičky byla geneticky samčí polovina těla ta pravá, u kardinála šlo o levou polovinu těla.
Biologům, kteří kardinála studovali, se bohužel nepodařilo ptáka odchytit ani mu odebrat vzorek krve.
Jak vzniká bilaterální gynandromorf?
Tito tvorové vznikají jako chyba ještě v raném stadiu embryonálního vývoje. Dojde k tomu, že dvě embrya, tedy dvojčata, splynou v jediného tvora. Ten může mít pohlaví kteréhokoliv z původních embryí, nebo může vykazovat znaky obou pohlaví.
Poslední případ je však pozorovatelný pouze u tvorů, kde existuje výrazná různorodost mezi pohlavími… U lidí ani jiných savců tento fenomén neexistuje.