Mladí muži jsou poprvé v dějinách slabší než stejně staré dívky
S naší společností se v současné době době děje spousta přelomového – ale jedna z nejdůležitějších změn se nám zřejmě přehnala před očima, aniž bychom si jí všimli.
Úvodní foto bylo použito z https://imgur.com/7Mkzqr8.
Platilo to v celých lidských dějinách, vždy a ve všech společnostech: muž je silnější než žena – a z toho vyplývalo vše ostatní. Muži dělali těžší manuální práci, bojovali a také měli vládu nad společnostmi. Síla dává sílu, říkají antropologové... Jenž zdá se, že 21. stoleti všechno obrátilo na hlavu; a tentokrát si za to mohou muži také sami.
Když vědci studovali v polovině roku 2016 úchopovou sílu, zjistili k všeobecnému překvapení, že rozdíly mezi pohlavími se rychle zmenšují. O nejmladší generace jsou již dívky dokonce silnější než chlapci.
Vědci popsali výsledky své práce v odborném časopise Journal of Hand Therapy. Sílu odvozovali z jediného parametru, a to ze sílu stisku ruky a dvou prstů. Podle nich je to velmi dobře měřitelný údaj, kde nehraje roli tělesná hmotnost ani nic jiného. Testovalo se 237 mladých lidí ve věku 20-34 let a data se srovnávala s výzkumem z roku 1985, kdy proběhl stejný pokus. A výsledek?
Silné pohlaví slábne
Dnešní mladí muži mají v pravačce stisk o síle 44 kilogramů – roku 1985 to bylo ještě 53 let. Nejhůře dopadli muži ve skupině 25-29 let, ti měli sílu jen 42 kilogramů. Mnohem lépe dopadly ženy – ty měly stejnou sílu jako ženy v roce 1985 – v průměru 34 kilogramů. Ženy ve věku 30-34 let byl vlastně ještě silnější, jejich stisk měl sílu 44 kilogramů, což je totožné, jako měli muži – a dokonce vyšší než u 25-29 letých mužů. Jde zřejmě o první případ v dějinách, kdy po Zemi chodí generace žen silnějších, než jsou jejich muži.
Relativní mužská síla je ovšem zřejmě stále vyšší, už jen proto, že muži jsou průměrně vyšší a těžší než ženy, mohou tedy do siláckých kousků dávat více energie. Také mají více testosteronu, jenž je zbavuje strachu z použití síly.
Studie ukázala rovnou několik změn, které jsou na současné generaci mladých mužů jasně vidět: mladíci jsou o hodně slabší než jejich otcové, zatímco dcery nejsou slabší než jejich matky.
Co se děje?
Jak je to možné? Podle vědců za to zřejmě může rozdíl mezi tím, jak tráví dnešní mladí muži svůj volný čas – a jak ho trávili dříve. Aneb všechno je to ve hrách... Dříve si chlapci hráli velmi aktivně, většina jejich života se skládala z pobíhání venku a sportování – zatímco dívky trávily čas hraním si spíše pasivním, tedy nad kočárky a častěji také doma po boku svých matek, jimž pomáhaly s domácími pracemi.
Dnes jsou mladíci většinu dne pasivní: sedí ve školní lavici, doma pak nad počítačem, tabletem nebo mobilním telefonem, několik hodin sportovních koníčků to není schopné napravit. Ani v pozdějším věku chlapci a muži nemusí s fyzickou námahou rozvíjející svalstvo do kontaktu, zejména ve městech je to spíše pravidlem než výjimkou.
Zato ženám a dívkám se otevřel svět, kdy mohou volný čas trávit výrazně svobodněji. Počítačové hry sice hrají také a podobně často jako chlapci, ale ne tak intenzivně a také mnohem častěji na mobilních telefonech, například cestou do práce či školy. Vysedávání u počítačů je dnes stále více mužským fenoménem. Dívky také poprvé v dějinách srovnatelně s muži sportují: a současně již neexistují žádné genderové zábrany, jež by jim jako dříve bránily věnovat se fyzicky náročnějším odvětvím.
Šance vybudovat si sílu je tedy poprvé v dějinách zcela rovnocenná. Mladé ženy však na rozdíl od mužů více řeší svůj fyzický vzhled. Zatímco muži dosahují uspokojení z virtuálních odměn ve virtuálních světech her, dívky více dbají na to, jak vypadají, což souvisí i se svalovým rozvojem. Experti sice ve studii nenaznačují, jak bude vývoj v dalších letech vypadat – bylo by to od nich neseriozní a nevědecké – ale pokud budou trendy pokračovat, mohou být už naši vnuci a vnučky v genderově ve zcela jiném prostředí.
Text: MK