Americký stát chystá vlčí genocidu, povolen bude i lov z vrtulníku. Proč musí vlci zemřít?
V americkém státě Idaho se připravuje zákon, který umožní zabít až 90 % vlků. Opravdu jsou ale vlci škodnou, za kterou ji považují místní farmáři?
Zatímco v České republice jsou vlci ochranářskou veřejností vnímáni jako vzácnost, ve Spojených státech amerických, přesněji ve státě Idaho, to již neplatí a vlci zde čerstvě přišli o zákonnou ochranu. V konkrétních číslech to znamená, že současná populace odhadovaná na 1 556 jedinců může být odlovem snížena na pouhých 15 smeček po 10 kusech.
Neomezený lov
Jedná se o důsledek administrativy bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, která 4. ledna zrušila zákonnou ochranu šedých vlků. Pokud právě probíhající legislativní proces v Idaho definitivně projde, bude vlk postaven na úroveň kojota coby „škodná“, na kterou je možno nasadit i ty nejdrsnější metody lovu. Doposud byla kupříkladu zakázána střelba z vrtulníků i používání přístrojů pro noční vidění. Obě metody byly vnímány jako neférové. Dalšími variantami je pak lov do pastí, případně neomezená střelba bez ohledu na počet zabitých zvířat. De facto by bylo možné vlky bezuzdně zabíjet.
Vlk 2 Zdroj: iStock
Vlk není kojot
Vlk má v americkém ekosystému a kultuře své přirozené a dlouhodobě pevně dané místo. Zatímco kojot je tvor bojácný a paběrkující na odpadcích a zdechlinách, vlci jsou vnímáni jako vrcholový predátor a důstojné zvíře. Ostatně domorodí Američané vlka považovali za zvíře síly a členové kmene Pawnee věřili, že vlk byl prvním zvířetem, které zažilo smrt. Zároveň byl běžným totemovým tvorem.
Z pohledu ekosystému jsou vlci nedílnou součástí potravního řetězce a mají výrazný vliv na posilování kvality populací jelenů a losů v Severní Americe. Když byli nedávno místní jeleni napadeni nervovou chorobou, která způsobovala ztrátu jejich plachosti, vlci se o tyto slabé kusy postarali a z potravního řetězce je odstranili. V Idahu žije kolem 120 000 losů a je dokázáno, že právě vlci jsou základním faktorem udržující zdravou populaci.
Kojot Zdroj: iStock
Odborníci se přou s farmáři
Za vlky se staví i odborníci, podle kterých vlci nemají téměř žádný vliv na ztráty místního skotu, jak často tvrdí lokální farmáři. Garrick Dutcher, ředitel výzkumu a programu Living With Wolves popsal v deníku The Guardian vliv vlků následovně: „Z 2,5 milionu kusů skotu v Idahu je každý rok kvůli vlkům ztraceno méně než 200 kusů. V roce 2020 to bylo 84. Každý rok ztrácíme mnohem více kvůli kojotům, špatnému počasí, porodním komplikacím a nemocem.“ Nepredátorským faktorům, jako jsou počasí či nemoci, padne v Idaho za oběť kolem 40 000 kusů dobytka ročně, vedle čehož jsou občasné útoky vlků zanedbatelný zlomek.
Přesto je lobby chovatelů dobytka extrémně silná, když je ulovená kráva prakticky přirovnávaná k ukradenému kusu na výrobní lince. Farmáři tak v podstatě pasují dobytek na pouhé zboží a vlka do pozice zloděje, jehož je nutné trestat. Bez ohledu na to, že bez zákonných norem může být trestem odstranění vlků z celého území státu.