Létající vládce druhohor lovil i tyranosaury
Zkuste si představit zvíře, které lovilo údajně nejstrašlivější dinosaury všech dob – tyranosaury.
Někteří pterosauři lovili velkou kořist – větší, než si kdo myslel. Vědec Darren Naish studoval ty největší z azhdachidů – skupiny velkých létajících ještěrů, kteří žili v období druhohor. Tito bezzubí letci dorůstali obřích rozměrů: největší z nich, Quetzalcoatlus byl na výšku velký jako žirafa. A podle Naishe se mimo jiného živil také mláďaty tyranosaurů…
Top 10: nejjedovatější zvířata na Zemi
Naishe překvapilo, že asi polovina koster těchto tvorů byla nalezena ve vnitrozemí. Přitom dosavadní teorie tvrdily, že se qutzalcoatlové živili rybami. Tak proč pak sídlili ve vnitrozemí, odkud to měli o oceánu daleko? Co když je všechno jinak? Naish a jeho tým se se podívali na největší letce v dějinách novým pohledem – co když dlouhé krky quetzalcoatlů sloužily k něčemu jinému než k lovu ryb? A proč měli tito ptakoještěři tak silné končetiny?
Tenhle tvor ryby lovit nemohl
Některé detaily anatomie pterosaurů naznačují, že ryby by se jim lovily jen těžko. Paleontologové tvrdí, že krk quetzalcoatlů nevyhovuje lovu ve vodě. Dnešní ptáci, kteří loví ryby v letu (například pelikáni) mají velice silný a přitom pružný krk – krk pravěkého praještěra však podle kosterních pozůstatků byl spíš slabý. Naish se domnívá, že po nárazu do vody by se tenké kosti zlomily, případně by se potrhaly svalové úponky. Až třímetrový krk quetzalcoatla byl téměř nehybný – „ať už tato zvířata dělala cokoliv, musela přitom jen minimálně hýbat krkem,“ píše Naish ve studii publikované v odborném časopise PlosOne.
U Brna žili v pravěku dinosauři. Převratný objev udělal student
Stejně těžko mohli tak obrovští tvorové po kořisti pátrat v bahně – okamžitě by se do něj zabořili a nebyli by už schopní vzlétnout. Na lov ryb by byla zbytečně velká i třímetrová hlava quetzalcoatla. Nais se domnívá, že hlava krk jsou přesně tak dlouhé, aby ještěr tak akorát „zobákem“ dosáhl na zem, když na ní stojí. A to je jasný náznak dravého chování; v době, kdy žili, mohli quetzalcoatlové lovit velkou kořist žijící u země. Podle výše zmíněné studie to mohli být třeba i mladí tyranosauři nebo draví velociraptoři známí z Jurského parku.