Léky z krve pand: Zachrání lidstvo?
Když se ochránci přírody snaží zamezit vymírání druhů, často jim někteří ekonomicky orientovaní vědci namítají: „A proč vlastně?“
Odpověď by měla znít: „Protože nikdy nevíme, kdy se nám to bude hodit.“ Příklad čínských pand je víc než dokonalý…
Na záchranu pand velkých jdou ročně desítky milionů dolarů. Přitom na pandy není navázáno nic důležitého – pokud by vymřely, asi by se nic zásadního nestalo. Není na ně navázaný žádný ekosystém, Z jejich kůže se nevyrábějí kožichy, které by zahřály v zimě mrznoucí Číňany. Pandy jsou naštěstí pro Čínu důležitý symbol – a proto je vláda ochraňuje a snaží se podporovat jejich návrat do přírody.
V lednu 2013 se ale ukázalo, že pandy by mohly mít pro lidstvo obrovský význam. Dokonce vy mohly zachránit desítky milionů lidských životů. Výzkum Dr. Xiuwena Yana z Nankingské univerzity totiž dokázal, že pandí imunitní buňky vytvářejí výjimečně silné antibiotikum, až šestkrát sinější než ta nejúčinnější, jež používáme v současnosti. Proč je to tak významné?
Lékařské organizace už řadu let varují: bakterie se stávají proti existujícím antibiotikům stále odolnějšími. V evoluci nad naší schopností vyrábět nová antibiotika bakterie vítězí. Zatímco člověku trvá miliony let, než se změní, bakterie se vyvíjejí prakticky v přímém přenosu. A kvůli tomu se dříve, než se nadějeme, můžeme vrátit do doby, kdy zase budeme umírat na běžné choroby jako angína.
Hrozba jménem bakterie
Britský mikrobiolog Peter Hawkey to nedávno pro deník Independent komentoval téměř apokalyptickými slovy: „Je to celosvětový problém, který nezná hranic. Přestože v některých zemích existují přísná pravidla pro použití antibiotik, je nutné si uvědomit, že nejsou na světě jediná. Z obyčejných nemocí by se v budoucnu mohly stát hrozby jako AIDS nebo pandemická ptačí chřipka."
Jen v Evropě kvůli odolnosti na antibiotika zemřelo vloni nejméně 25 000 lidí. Největším problémem je příliš časté užívání antibiotik spojené s jejich nevhodným předpisováním. Lékaři často antibiotika předpisují i na běžnou bolest v krku. Pokud člověk antibiotika nepotřebuje, vůbec nepomohou – a jen přispějí k tomu, že si proti nim bakterie vypěstují odolnost.
Pandí krev léčí všechno. A rychle
Ale zpět k pandám. Čínští biologové už antibiotika z jejich krve izolovali a zjistili, že látka pojmenovaná cathelicidin-AM dokáže zabít nebezpečné bakterie za jedinou hodinu. Přitom silným antibiotikům, která se dnes používají, trvá stejná činnost nejméně šestkrát déle. Dr. Yan řekl v rozhovoru pro britský Daily Telegraph: “Látka prokázala svou účinnost vůči řadě mikroorganismů – od hub až po bakterie.“
Podívejte se na nejslavnější a nejsledovanější video pandy velké:
Pokud by se ukázalo, že látka zabírá na lidech alespoň z poloviny tak dobře jako u pand, znamenalo by to obrovský úspěch a naději pro tisíce nemocných. Přírodní antibiotika, která využívají živí tvorové a rostliny, se teď ocitla v hledáčku mnoha vědeckých týmů po celém světě. Výzkumníci už objevili víc než tisícovku antimikrobiálních peptidů – možná, že jednou budeme nemoci léčit právě díky nim…