Kukačka hezky kuká, ale je to pěkná potvora – je promiskuitní a o mláďata se nikdy nestará
Kukačka dovedně parazituje na jiných druzích ptáků, ti se ale jejím vejcím a mláďatům často ubrání.
Už vám někdo ukazoval hnízdo kukačky? Pokud ano, je to podvodník. Kukačka žádná hnízda nestaví – naklade za rok 15–20 vajec do hnízd různých druhů ptáků a o výsledek už se nestará. Po 12 dnech sezení se z kukaččího vejce vylíhne vetřelec, který se čile pustí do díla. Jeho první starostí je vytlačit vejce hostitele přes okraj hnízda. Někdy si musí stejným způsobem poradit už s vylíhnutými nevlastními sourozenci. Kukaččcí mládě je naprogramované tak, aby si zajistilo přežití. Pak už zbývá jen otevírat zobák – hostitelé bez mrknutí oka krmí vetřelce asi tři týdny.
Kukačka navíc nežije s jedním samečkem v páru, ale navazuje během jara krátkodobé známosti s různými samečky.
Přestože se zdá být rozmnožovací koncept kukačky obecné (Cuculus canorus) geniální, nefunguje stoprocentně. Pokud vejce svého hostitele včas nevyhodí, třeba když má hnízdo strmé nebo hladké stěny, mohou si s kukaččím mládětem nevlastní sourozenci poradit a uklovat ho.
Vědci si také lámou hlavu, proč kukačka neparazituje u některých nejběžnějších druhů ptáků, například evropských zástupců drozdů (Turdus), zatímco hnízda jiných, třeba červenky (Erithacus), jsou jich plná. Někteří potenciální hostitelé využívají přirozenou ochranu (do hnízda sýkorky modřinky se kukačka prostě neprotáhne), další si obranu vytvořili postupně (pěnice černohlavá velké vejce pozná a odmítá ho vysedět).
(mih)