Kočky v domácnosti výrazně snižují prospěch dětí, zjistili vědci! Proč?
Autor článku je majitelem rovnou dvou koček a současně otcem dvou dětí školního věku – rozhodně ho tedy nemůžete obviňovat ze zaujatosti vůči kočkám.
Ale fakta se nedají popírat: kočky, respektive paraziti, které přenášejí, mohou negativně ovlivňovat lidské chování.
Už řadu let víme, že parazit jménem toxoplasma gondii má schopnost ovlivňovat chování svého hostitele. Zdaleka nejčastějším hostitelem toxoplasmy je kočka domácí… Roku 2013 vznikla studie, která konstatovala, že například hlodavci nakažení tímto parazitem úplně ztrácejí strach z koček. Díky tomu se kočky mohou snadněji udržet naživu, množit se a parazita ještě lépe šířit…Tento efekt byl permanentní, vydržel u pokusných krys i poté, co byly z jejich systému stopy toxoplasmy odstraněny.
Po těchto zjištěních se vědci zaměřili na to, co dělá toxoplasma s lidmi. Podle všech zatím dostupných informací jsou na ni nejcitlivější děti. A tak právě na ně upřeli svou pozornost biologové z Univerzity of Iowa a Florida International University. Studovali děti ve věku 12–16 let v několika oborech – matematice, čtení, paměti a vizuální představivosti.
Výsledky ukázaly poměrně přesvědčivě, že děti, v jejichž rodinách jsou kočky, se umístily na dolních místech. Toto je zcela jasné; otázkou je, proč – a může to mít nějakou spojitost s toxoplasmou? Vědci pro to zatím nemají zcela přesvědčivé důkazy, ale náznaků je opravdu hodně. Nejen od zvířat, ale také už víme, co všechno toxoplasma ovlivňuje prokazatelně u lidí:
- Nakažení lidé mají až třikrát vyšší riziko dopravní nehody
- Lidé s toxoplazmózou mají výrazně vyšší riziko sebevraždy.
- Toxoplasma způsobuje u lidí pomalejší reakce
- Muži méně dodržují společenská pravidla a normy
- Ženy jsou naopak společenštější a lehkomyslnější
- Nakaženým ženám se rodí více synů než dcer
- Nadprůměrně velký počet lidí s toxoplasmou se objevuje mezi schizofreniky
- Infikovaní muži jsou průměrně o 3 centimetry vyšší než nenakažení; často jim řídnou vlasy