Kdo ještě kupuje rohy nosorožců? Co je to za lidi?
Proč by si měl někdo kupovat jako lék roh nosorožce? U nás na tuhle otázku neexistuje odpověď...
Znělo by to jako pozitivní zpráva: ve Vietnamu poklesl počet lidí, kteří si kupují nosorožčí rohy, o 38 procent! Horší zpráva je, že za to může hlavně úbytek nosorožců a tedy nedostatek rohů.
Hodně zajímavá je ale zpráva o tom, kdo ještě pořád léky z této substance používá. Ve Vietnamu jde o pouhých 2,6 procent obyvatel této země – což jsou ovšem při počtu zdejších obyvatel asi tři miliony lidí. Celá čtvrtina dotazovaných Vietnamců už ale dokonce tvrdí, že léky z rohů nosorožců nemají žádné léčebné účinky.
To by mohlo v dlouhodobé perspektivě ukazovat na opravdovou změnu v uvažování Vietnamců – otázkou však zůstává, jestli mají nosorožci ještě tolik času. Jen vloni jich bylo v Africe zabito kvůli rohům 1004. A za kilogram rohoviny se na černém trhu platí v přepočtu přes 1,5 milionu korun…
Ve studii vypracované pro HSI se sociologové zaměřili na to, kdo za rohy utrácí peníze:
64 procent kupujících jsou muži
27 procent mělo nižší příjem, 42 procent střední příjem a 30 procent vyšší příjem
48 procent dotazovaných mělo 45–55 let
Rakovina porazila impotenci
Tradičně se tvrdí, že léky nosorožců se nejčastěji používají jako lék proti mužským sexuálním poruchám. Výzkumníci ve své práci zjistili, že realita je dnes jiná. 60 procent dotázaných věřilo, že se rohovina nejvíc hodí na léčbu rakoviny, pro 40 procent představuje cestu v boji proti revmatismu. 17 procent lidí rohy využívá proti kocovině a 15 procent proti horečce. Jen pětina dotazovaných ale věří, že by se dal prášek z nosorožčích rohů použít jako léčba na impotenci.
Jenže podle všech vědeckých studií rohovina nemá prakticky žádné účinky – neléčí vůbec nic a ani nepomáhá. Jediná práce naznačila, že její jediný smysl spočívá jen v roli placeba; a na to je příliš vzácná a musí kvůli tomu umírat příliš mnoho ohrožených zvířat.
NOSOROŽCI JSOU ÚŽASNÍ. TADY O NICH NAJDETE VÍC: