Kamikadze-mravenci z Bornea zabíjejí nepřátele sebevražednými explozemi
Mravenci neustále překvapují. Vybuchují, aby zabili tělním jedem.
Sebevražední Colobopsis
Běda hmyzu, který zkříží cestu mravencům Colobopsis. Toto setkání totiž s velkou pravděpodobností nepřežije… Vědci, kteří zkoumají džungli v Borneu, v květnu oznámili, že objevili nepopsaný druh mravence, který se ukrývá ve stromech. Nejvíce je na něm zaujaly jejich jedinečné obranně-útočné schopnosti. Mravenci jsou totiž schopní přivést své tělo k výbuchu – vybuchnout a tím vyvrhnout žluté jedovaté látky ze svého těla na přátele.
Přestože je to způsob nejen nesmírně efektní i efektivní, jedná se v podstatě o sebevražednou obranu – malý mravenec se obětuju pro dobro velkého celku. Při explozi totiž vybuchne celé tělo mravence; je rozmetané na kousky po okolí, což pochopitelně individuální mravenec nemůže přežít. Ale může to pomoci jejich kolonii, pro niž smrt jednoho jedince vlastně nic neznamená.
Mravenčí vědkyně s českými kořeny
Tito explodující mravenci jsou pro vědce naprostou raritou, Colobopsis je prvním novým druhem, který byl objeven od roku 1935. Jeho objev byl nadšeně oznámený v odborném časopise Zookeys.
Malý načervenalý mravenec žijící v korunách pralesů Bornea byl nalezen týmem, který zahrnoval Alice Lacinovou, entomoložku z Přírodovědného muzea ve Vídni. Právě tato vědkyně s českými předky popsala přesný mechanismu, jak se mravenci odpálí, aby zachránili ostatní členy kolonie.
Mechanismus záhuby
Když tito mravenci čelí nepřátelům, kteří se jen tak nenechají odradit, Colobopsis explodens se zakousnou do nepřátelského hmyzu a těsně se k němu přitisknou. Pak ohnou své břicho tak silně, že se roztrhnou na kusy – přitom na nepřítele uvolní žlutou smrtící tekutinu uloženou ve svém těle.
Lacinová tuto substanci popsala jako hmotu "s výrazným a ne nepříjemným zápachem, který podivně připomíná kari".
Schopnost explodovat však není něco, co umějí všichni mravenci tohoto druhu. Jsou toho schopní jen drobní dělníci, což jsou všechno sterilní samice. U těch totiž vůbec nevadí, když obětují své životy tím, že explodují, aby tak ochránili důležitější členy kolonie. Vědci potvrdili, že tento druh mravenců se takto obětuje velice často – mravenci to dělali, dokonce i když se k nim přiblížili lidé.
Tato sebevražedná tendence se nazývá autotýza a je běžná v superorganismech jako mravenci, kteří pracují jako kolektiv a kde potřeby skupiny jsou důležitější než individuální kolonie.
Text: MK