Jedovatá majka není paštika, ale nádherný brouk. Letos už lezou...
Díky pěknému počasí už můžete potkat našeho jedovatého brouka.
Mediální zpráva, které by se bezesporu dostalo pozornosti, by v titulku zněla asi takto: Nebezpečně jedovatý brouk ohrožuje Česko. Fakt, že to není pravda, by nikoho neotrávil, ale článek by byl určitě čtený. Aby vás majka skutečně otrávila, museli byste ji neprve najít. A to není vůbec jednoduché.
Majka fialová a obecná
Naše nejznámější majky jsou majka fialová (Meloe violaceus) a majka obecná (Meloe proscarabeus). To ale neznamená, že by byly běžně k vidění. A bude to čím dál horší. Tito brouci jsou přitom díky zkráceným krovkám a bachratému zadečku poměrně snadno k poznání. Majka obecná, která vůbec není obecná (ve smyslu "běžná"), patří k velkým broukům, může měřit až 40 mm. Podíváte-li se na mapku rozšíření, kterou zpracovala Agentura ochrany přírody a krajiny, tak zjistíte, že majku obecnou máte největší možnost zastihnout na jižní Moravě. Aby ne, miluje totiž teplo.
mapka výskytu majky obecné
Bez majek, bez včel
Majka obecná je svým vývojem úzce navázána na samotářské včely. Její larvy vylézají na květy a pomocí chodidlových drápků se přichytávají na hostitele, kterým není nikdo jiný než výše zmíněné samotářské včely. Ty slouží jako taxík, který je dopraví do hnízda, kde se pustí do svého díla zkázy: požírá včelí vajíčka i kaši z nektaru a pylu určenou budoucím včelkám. Několikrát prodělává svlékání a příští jaro se líhne dospělec.
Majka fialová
Nebezpečný kantaridin
Kantaridin, zpuchýřující látka produkovaná hmyzem řádu Coleoptera, má dlouhou historii jak v lidové, tak i tradiční medicíně.
"V dermatologii mohou být zředěné roztoky kantaridinu použity jako lokální léky pro léčbu benigních epiteliálních výrůstků: k odstranění bradavic a léčbě molluscum contagiosum. Schopnost kantaridinu vyvolávat množství nežádoucích účinků však vedla k jeho zařazení na seznam nebezpečných léčiv. Extrémní riziko akutní toxicity kantaridinu hrozí zejména při použití látky jako afrodiziaka. Kantaridin je velmi nebezpečný a může snadno způsobit smrt. Z těchto důvodů je užití kantaridinu v mnoha zemích nezákonné," píše Jiří Patočka a Kamil Kuča v příspěvku Kantaridin: přírodní bioaktivní molekula s dlouhou historií. Zmínka o kantaridinu v tomto článku není náhodná. Právě tuto látku majky vylučují, a právě proto je dobré tohoto brouka, když už se s ním potkáte, obdivovat zblízka, ale bez braní do ruky.
Dnes je celosvětově popsáno kolem 3000 majkovitých brouků, samotných majek u nás žilo kolem 22 druhů. Ale velké naděje na setkání si nedělejte, více než polovina už z našeho území zmizela.
Text: Topi Pigula