Jazyk jako ostnatý bič. Poznáte, komu patří?
Na fotografii není nic z hororu. Vidíte na ní jazyk jednoho poměrně rozšířeného savce. Ale proč je tak podivný?
Tak zvláštní jazyk má jeden druh netopýra. Jde o vampýra dlouhojazyčného – jednoho z nejrozšířenějších netopýrů střední Ameriky. Pouhých 5 centimetrů dlouhý tvoreček je vybaven jedním z nejzajímavějších jazyků v říši zvířat.
Přestože má vampýr hrůzostrašné jméno naznačující, že saje krev, netopýrek se ve skutečnosti živí zcela mírumilovně: z květů exotických rostlin saje nektar. Aby ho nasál dostatek, umí se třepotat na místě, podobně jako třeba motýli nebo kolibříci. Ale především mu pro tento účel slouží specializovaný jazyk.
Na jazyce má vampýr speciální vlákna, která vypadají jako dlouhé biče. Normálně leží v klidném stavu podél jazyka. Ale když je to potřeba, tak se během pouhé osminky sekundy vymrští do všech stran. To vampýr dělá v okamžiku, kdy se jazyk zaboří do květu: jazyk se bleskově naplní krví v procesu, který připomíná erekci. Jazyk se díky tomu zvětší a bičovitým pohybem nabere maximální možné množství nektaru.
Největší had na světě polykal krokodýly zaživa
Podle biologů, kteří vlastnosti vampýřího jazyka studovali, by se nám jeho znalost mohla hodit. Aby pochopili mechanismus jazyka, filmovali vampýra vysokorychlostní kamerou. Podívejte se na video, které natočili:
Podle vědců by šlo vlastnosti vampýřího jazyka šly napodobit: vědci by tam mohli získat jemné nástroje, které by jim umožnily například jemnou manipulaci s krví pacientů. Vědci to zveřejnili ve studii publikované v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
„Netušili jsme, jak moc organizované jsou buňky v jazycích vampýrů,“ popsal biolog Kurt Schwenk pro magazín Scientist svůj výzkum. Velmi podobný mechanismus mají na jazycích také kolibříci. Evolučně má sice úplně odlišný původ, ale funkce je stejná. „Tyto jazyky pro nás znamenají milion let specializované evoluce. Pokud ji pochopíme, nemusíme ztrácet čas na vytváření vlastních technologií – příroda to dělala miliony generací za nás. A vytvořila tak dobrý systém, že překonat ho je prakticky nemožné…“