Evakuační zavazadlo nesmíte při povodních podcenit. Co všechno byste v něm měli mít?
Co do evakuačního zavazadla?
Situace v České republice se kvůli několik dní trvajícímu dešti na mnoha místech rapidně zhoršuje, a ačkoliv bychom si přáli, abyste zůstali v suchu, velké vodě nejde příliš poroučet. Pokud se navíc nacházíte v oblasti, kde se očekává kulminace řek, na chvíli se zastavte a myslete na sebe nebo svoji rodinu tím, že si připravíte všechno potřebné, dojde-li na nejhorší a vy budete muset opustit svůj dům nebo byt.
Pokud jste vyhodnotili, že vašemu okolí hrozí záplava a máte prostor se připravit, určitě byste neměli podle hasičů z Plzeňského kraje zapomenout na osobní doklady, peníze a nezbytné léky. Řadu věcí je navíc dnes každý schopný zvládnout přes svůj mobilní telefon, takže nabitá powerbanka s příslušným kabelem je rovněž něco, co lze mít dopředu připravené. To jsou nezbytné věci, které byste měli mít v těchto dnech připravené na viditelném místě, kdybyste museli svůj domov opustit narychlo. Pokud se vás ale bude týkat dlouhodobější a alespoň několik hodin plánovaná evakuace, situace je samozřejmě odlišná.
Když máte trochu času
Do zavazadla, kterým může být sportovní taška, batoh, ale také kufr, byste si nad rámec dokladů, peněz a léků měli sbalit také další nezbytné dokumenty, například rodné listy, doklady od vozidel nebo pojistné smlouvy. Stejně tak byste s sebou měli vzít lékařské zprávy a další drobné cennosti, o které nechcete přijít, ale současně nezaberou příliš místa. Pak přichází ke slovu oblečení, náhradní boty, hodí se samozřejmě i karimatka, spací pytel nebo přikrývka a nepromokavé oblečení či igelit. Nezapomeňte rovněž alespoň na jeden ručník a toaletní i hygienické potřeby, opět ideálně zabalené zvlášť v nepromokavém vaku nebo alespoň zavíracím igelitovém pytlíku.
Čtěte také: Krizi zvládneme a budeme ještě silnější, řekl Pavel. Vyjádřil uznání vládě i záchranářům
Jídlo, pití i hračky
Speciální část evakuačního zavazadla musí zákonitě zabrat také jídlo nejméně na 24 hodin, tedy nejlépe strava v konzervách či hotová jídla v pytlících. Poslouží ale také dobře zabalený chléb, sušenky (ideálně bez čokoládové polevy), oříšky nebo nutriční tyčinky. Důležitá je také voda alespoň na dva dny, tedy minimálně dvě 1,5litrové lahve, ideálně více. Rovněž nezapomeňte ani na misku, lžíci, otvírák na konzervy a nůž. Ruku v ruce s tím jde pak přenosná svítilna nebo čelovka, případně svíčky a zápalky.
Pokud víte, že se budete muset přesunout na delší dobu, kromě mobilního telefonu a powerbanky vám samozřejmě pro ukrácení času poslouží knížka nebo drobné společenské hry či karty, pokud však máte děti, věnujte této části zvýšenou pozornost. Nad rámec oblíbených či nezbytných hraček přibalte omalovánky, pastelky, hodí se třeba pexeso nebo jakékoliv menší hračky, které dítě zná a má rádo. V novém prostředí půjde o záchytný bod a prostředek, jak dítě uklidnit v situaci, která je stresující i pro dospělé.
Na závěr pak přidáváme ještě tip, který může v dnešní době sice působit trochu zvláštně, ale pokud máte papírovou mapu nebo třeba rádio na baterie, přibalte je také – člověk zkrátka nikdy neví a stoprocentně se spoléhat na moderní technologie se nemusí vyplatit. Přejeme vám co nejklidnější průběh aktuální situace.
Zdroj: CNN Prima News, HZS Plzeňského kraje