Další invazní druh v našich bytech? Od roku 2017 ano
Invazní rybenka se začala šířit Českou republikou.
Nenápadné rybenky
Nenápadný starodávný hmyz, rybenky, se čas od času objeví v koupelnách. Jejich skrytý život vyjde na povrch jen tu a tam. Existenci rybenek hospodyňky v domácnostech spíše tuší, než že by ho pečlivě sledovaly. Biologové zaměření na primitivní skupinu z podtřídy šupinušek (Thysanura) jsou na tom jinak. Sledují výskyt tohoto pro ně zajímavého hmyzu a s údivem zjistili, že se na našem území objevily nový, invazní druh.
Ctenolepisma longicaudata
Nový druh Ctenolepisma longicaudata je z hlediska životních nároků velmi skromným druhem. To je pro české sklady, knihovny a archívy špatná zpráva. Sklady nejsou zmíněny náhodou, k prvnímu objevu totiž došlo ve skladech a kancelářských budovách na okraji Prahy. Vzhledem k poměrně velkému tělu, C. longicaudata dorůstá až 15 mm a jedná se o přeborníka v hladovění. Pravděpodobnost dalšího šíření je vysoká, podmínky na našem území jsou vyhovující a jedna samice je schopná během roku do štěrbin naklást kolem 50 vajíček.
Zvládá hladovku až 307 dnů a je schopná přežít i několik měsíců při teplotě těsně nad bodem mrazu, což v praxi znamená, že v budovách bez problémů zvládne české zimy. Ideální teplota je pro ní 23 stupňů C, tedy „pokojová“. Vzhledem k tomu, že jí působí škody na kartonových obalech, by se ji měly obávat právě archivy a muzea, ostatně právě kartonové obaly byl nejspíše důvodem jejího zavlečení do ČR.
Zatímco rybenka domácí (Lepisma saccharina) si libuje spíše ve vlhkých koutech, proto nikoho nepřekvapí nálezy ze záchodů a koupelen, C. longicaudata preferuje spíše prostředí suché.
Rybenka „mraveništní“
Rybenky vypadají extrémně nezajímavě. Ovšem jen na první pohled. Věděli jste, že naše území obývá druh specializující se na život v mraveništích? Atelura formicaria je rybenkou, kterou doma nenajdete, zato ji osobně znají mravenci rodu Lasius v jejichž hnízdech přebývá. Je slepá, protože oči v mraveništích nepotřebuje, takže došlo k jejich zakrnění. Díky novému objevu máme na našem území už pět druhů rybenek.
Text: Topi Pigula