29. ledna 2024 15:15

Unikátní nález u Karlových Varů: Čelist neznámé šelmy patří k nejstarším v Evropě

Západočeská Valeč vyniká na mapě Česka jako brána Doupovských hor a místo, kde můžete obdivovat unikátní soubor sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Nově pronikla i do oboru studujícího dávnou minulost Země.

Paleontologové totiž v okolí Valče u Karlových Varů objevili levou spodní čelist neznámého zvířete z období raných třetihor. Unikátní nález, který je nejstarším dokladem kočkotvárných šelem v Evropě, objevil při geologickém průzkumu paleontolog Národního muzea Boris Ekrt s Lucií Kunstmülerovou z Univerzity Karlovy. Při pozdějším rozsáhlém zkoumání se ukázalo, že jde o dosud nepopsaný druh šelmy. Od června se s nálezem budou moci seznámit návštěvníci v přírodovědné expozici Národního muzea nazvané Okna do pravěku.

Mohlo by vás zajímat: Jediný český dinosaurus žil před 94 miliony lety. Nalezená kost se zachovala zázrakem

Kočkovitá šelma z Valče

Levá část spodní čelisti šelmy byla nalezena už v roce 2017 v geologických vrstvách starých zhruba 33 až 34 milionů let, což odpovídá raným třetihorám, tedy období, ve kterém jsou nálezy šelem v Evropě ještě poměrně vzácné. Následující několikaletý výzkum specialistů z Národního muzea, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, České geologické služby a francouzské University v Poitiers prokázal, že čelist náleží velmi ranému zástupci kočkotvárných šelem. Do této skupiny s latinským názvem Feliformia patří například dnes žijící kočkovité šelmy jako jsou cibetky, promyky nebo hyeny.

Doposud neznámý rod a druh byl podle místa nálezu a na počest významného českého paleontologa, vědeckého pracovníka a popularizátora paleontologie Oldřicha Fejfara (zemřel 4. října 2023) pojmenován Fejfarictis valecensis. Šelma z Valče představuje spolu s francouzským rodem Anictis první zástupce kočkotvárných šelem v Evropě. Na kontinentu se objevily před zhruba 34 miliony let po výrazném globálním ochlazení, v jehož důsledku poklesly hladiny oceánů, což usnadnilo migraci těchto predátorů mezi Asií a Evropou.

Přečtěte si také: Záchrana vzácného nosorožce je na dohled. Vědci se s metodou množení inspirovali u lidí

Podobný nález je až z Mongolska

„Po nálezu čelisti v roce 2017 se ukázalo, že výzkum bude oproti předpokladu časově náročnější, protože čelist byla velmi neobvyklá a řešili jsme také problémy s datováním geologických vrstev. Výzkum obnášel jemnou preparaci a odkrytí druhé strany zubů do té doby skrytých v hornině. Podle morfologie chrupu jsme následně odlišili, že se jedná o doposud neznámý druh kočkotvárné šelmy,“ uvedl Ekrt. Na výzkumu pracoval společně s kolegou Janem Wagnerem a francouzským paleontologem Louisem de Bonisem.

Fejfarictis valecensis se od rodu Anictis liší značně primitivním chrupem, který ještě není uzpůsobený výhradně k lovu a konzumaci masité potravy. Nejpodobnější jí tak jsou některé nálezy ze stejného či mírně staršího období pocházející z Mongolska. Fejfarictis valecensis dokládá nejstarší migraci kočkotvárných šelem do Evropy, ale také výskyt drobných forem šelem s tendencí k všežravosti, o jejichž přítomnosti v Evropě odborníci doposud nevěděli.

Zdroj: Národní muzeum, geology.cz

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom