5 organismů, které by neměly přežít. Tady jsou nejextrémnější příklady života
Dokážou žít v kyselině, se zmrzlou vodou v buňkách, totálně vysušené i v radioaktivním prostředí. To jsou extremofilní organismy.
1. Panagloraimus davidi – extrémní mráz
Hlístice (Nematoda) jsou kmenem mnohobuněčných organismů; tvoří jednu z nejpočetnějších a nejrozšířenějších skupin živočichů. Je známo téměř 20 000 druhů hlístic a obrovské množství patří mezi parazity. Hlístice Panagloraimus davidi přežívá něco, co by mělo být absolutně neslučitelné se životem. Přežije nejen zamrznutí, ale konce i zamrznutí vody uvnitř svých tělních buněk. Vlastně to vypadá, jako by se nedala zabít mrazem. Nalezena byla v okolí antarktické stanice McMurdo.
Hlístice Caenorhabditis elegans
2. Plectonema nostorum – život v amoniaku
Sinice se vyznačují schopností fotosyntézy, při níž vzniká kyslík (tzv. oxygenní typ), a vědci předpokládají, že právě těmto organismům můžeme poděkovat za kyslíkovou atmosféru. Jedná se o extrémně starou skupinu organismů, která se pravděpodobně vyvinula z anaerobních fotosyntetizujících bakterií. Český název této skupiny pochází ze slova siný, tedy modrý. Druh Plectonema nostorum se vyznačuje schopností přežít v extrémně zásaditém prostředí. Zatímco neutrální prostředí má pH 7, tak tato sinice zvládne prostředí o pH 13. Pro lepší představu – amoniak či nehašené vápno má pH 11.
Sinice Tolypotrix
3. Picrophilus – život v kyselině
Archea je extrémně starobylá skupinu organismů, pro niž vědci našli zařazení až v roce 1990. Archea (Archaea, z řec. – starobylý) se dříve nazývaly archebakteriemi (Archaebacteria). Jejich nezávislost na ostatních doménách života (bakterie a eukaryota) byla zjištěna teprve roku 1977. Od r. 2015 existují silné indicie pro fakt, že uvnitř archeí má svůj původ i prapředek všech organismů s jadernými buňkami. Skupina (rod) archeí Picrophilus se vyznačuje schopností přežívat v extrémní kyselině o pH 0,06. Kyselina v autobateriích má pH 1.
Picrophilus torridus Zdroj: Wikimedia Commons
4. Pyrolobus fumarii – někdo to rád horké
Další z řady extremofilních archeí je Pyrolobus fumarii, organismus žijící hluboko v moři v oblasti takzvaných černých kuřáků, což jsou hlubokomořské horké výrony – hydrotermální průduchy. Jedná se o kruhové komínky, které jsou tvořeny minerálními složkami, které s sebou vynáší z nitra zemské kůry přehřátá voda. Pyrolobus fumarii tam přežívá v teplotách 122 stupňů C.
Hydrotelmární průduchy Zdroj: Wikimedia Commons
5. Colwelia – existenční tlak
V hlubinách moří vládne extrémní tlak, jenž by měl rozdrtit vše živé. Ale není tomu tak. Bakterie Colwelia přežívá tlak 100 Mpa, nicméně vědecké experimenty ukazují, že některé bakterie jsou schopné přežít naprosto neuvěřitelný tlak 1,7 Gpa.
C.psychrerythraea Zdroj: Wikimedia Commons
Text: Topi Pigula