Rozložitelné sáčky i po 3 letech v půdě unesou nákup
Plastové tašky z biologicky rozložitelného materiálu se ani po několika letech nerozloží. Zjistil to výzkum britských vědců.
Výzkumníci z univerzity v Plymouthu se zaměřili na čtyři typy materiálů, které britští obchodníci zákazníkům nabízejí nejčastěji: dva druhy rozložitelných sáčků, kompostovatelné tašky a obyčejné tašky z polyethylenu.
Zatímco rozložitelné pytlíky jsou vyrobené z plastu a jejich rozklad urychlují speciální přísady v nich obsažené, kompostovatelné tašky jsou vyrobené z přírodních materiálů, například rostlinného škrobu. V půdě by se měly za přispění různých mikroorganismů a bakterií samy rozpadnout.
Britští výzkumníci tašky otestovali v několika prostředích. Některé pohřbili do země, jiné ponořili do vody, další nechali volně ležet na vzduchu, buď venku, nebo v kontrolovaném prostředí laboratoře. A po třech letech se podívali na výsledky. Kompletně se nerozpadla žádná taška. U konvenčních polyethylenových to nikoho nepřekvapilo. U těch rozložitelných ano. Po třech letech ve vodě a zemi unesly bez problému nákup. Oproti tomu kompostovatelné obaly ponořené do vody zmizely už po třech měsících. Naopak v zemi se nerozložily ani po více než dvou letech.
Měly se rozložit, zatím ale drží pohromadě. Zdroj: Imogen Napper
Tento výsledek překvapil i samotné výzkumníky. Vedoucí týmu Imogen Napper k tomu uvedla: „Opravdu mě udivilo, že i po třech letech jsou všechny tyto tašky schopné nést nějaký nákup. Nejvíc překvapivé to bylo u těch z biologicky rozložitelných plastů. Když vidíte něco označeného touto značkou, automaticky předpokládáte, že se to rozloží rychleji než obyčejná taška. Ale náš výzkum ukazuje, že tomu tak není.“
Problém je v tom, že biologicky rozložitelné plasty potřebují pro svůj rozklad ideální podmínky, a to správnou teplotu i vlhkost. Toho se dá ale snadněji dosáhnout v uměle vytvořeném prostředí než v přírodě. Proto tašky a sáčky z těchto materiálů rozhodně nepatří na kompost, ale spíš do speciálního recyklačního zařízení. A už vůbec bychom je neměli jen tak pohazovat a spoléhat se na to, že si s nimi příroda poradí. Možná poradí, ale bude to trvat i desítky let.