Středověký Edinburgh stojí na lávě, domy měly až 12 pater. Poznejte Skotsko na Prima PLAY
Unikátní dokument Odhalené Skotsko sledujte na Prima PLAY
Skotský Edinburgh navštíví ročně přes tři miliony lidí a město je plné dějin lidí, ale i Země. O tom, jak dnes hlavní město Skotska vypadá, totiž do značné míry rozhodla bouřlivá geologická minulost. Cestovatelka Vanessa Collingridgeová se rozhodla prozkoumat nejen Edinburgh, ale i další velká skotská města neobvyklým způsobem a všímá si souvislostí, jež v průvodcích nenajdete. Na výpravu do skotské krajiny se vydejte v dokumentu Odhalené Skotsko naPrima PLAY.
Edinburghu vévodí sopka Artušovo sedlo, která vybuchla před 340 miliony lety a vytvořila rozeklanou krajinu města. Další sopečnou pamětihodností Edinburghu je Castle Rock, na němž se tyčí velkolepá pevnost. Pod touto druhou sopkou leží historické staré město.
Středověké mrakodrapy
Cesty historického jádra města najdete tam, kde kdysi tekla láva. Na ztuhlé lávě dnes stojí i jedna z nejslavnějších ulic na světě, Royal Mile. V sousedství středu města je prudký svah, který neumožňoval jeho další rozšiřování, a proto se stavělo do výšky. Typickým znakem středověkého Edinburghu jsou vysoké domy, některé sahají až do 12. podlaží.
Aristokraté a důležití lidé žili v prvním patře, kde jsou největší byty. Výše nad nimi byly byty obchodníků a méně významných lidí. V nejvyšších patrech bydleli řemeslníci nebo lidé, kteří byli někde zaměstnáni. Na opačné straně kopce bydlela spodina.
Největší problém ve středověku byl, jak se v osmém patře zbavit odpadu. Podle zákona se splašky směly vylévat z okna. Déšť je pak splachoval uličkami, po schodištích a skalních srázech tam, kde jsou dnes zahrady Princess Street. Kdysi tam bylo jezero Nor Loch uměle vytvořené králem Jakubem III. jako severní součást obrany hradu. Obrana to byla vynikající – z jezera se stala páchnoucí žumpa.
Na prohlídku středověkých skotských měst se vydejte v dokumentu Odhalené Skotsko na Prima PLAY.
(mih)