VIDEO: Jesse James, Indiáni a stavba železnice. Zažijte Divoký západ s Robertem Redfordem
Herec, který ve známém westernu ztvárnil desperáta Sundance Kida, je nanejvýš povolaným průvodcem hrané dokumentární série Divoký západ s Robertem Redfordem
Rok 1865 nepřinesl jen konec krvavé války Severu proti Jihu, ale odstartoval i hromadnou kolonizaci Západu, kdy bylo během třiceti let osídleno téměř 175 milionů hektarů půdy. Na pláních ale stále žilo asi 300 000 indiánů, původních obyvatel Severní Ameriky, k nimž si cestu razila z obou stran pobřeží železnice. Velkolepá aréna pro střety kolonistů, vojáků, indiánů, ale i desperátů, jako byli Jesse James a Billy the Kid, anebo samozvaných soudců typu Wyatta Earpa, byla připravena.
Prožít dobu pistolníků a indiánských válek můžete s nanejvýš povolaným průvodcem v hrané dokumentární sérii Divoký západ s Robertem Redfordem na Prima ZOOM.
Krvavá škola Jesseho Jamese
Jak se americká vláda rozpínala na západ, z bývalých konfederačních vojáků, odhodlaných vzít si zpátky, co ztratili, se stali psanci. Jedním z nich byl i mladík Jesse James sloužící na konci občanské války v jižanské polovojenské skupině Quantrillovi jezdci, kteří především terorizovali civilní obyvatelstvo. Jejich nejznámějšími akcemi byl masakr v Lawrence (Kansas), kde vypálili město a popravili na dvě stovky civilistů, a maskar v Centralii (Pensylvánie), kde přepadli vlak s 22 neozbrojenými vojáky Unie, které zastřelili a skalpovali. Při pronásledování pak zabili další stovku federálních vojáků.
Vznik lupičských band umožnil zmatek po skončení Občanské války v USA Zdroj: redakce Prima Zoom
Vybaven těmito zkušenostmi se Jesse James po skončení občanské války vrátil do rodného Missouri. Válkou zničený hraniční stát se během bojů přiklonil k Unii (Sever), ale velké skupiny obyvatel dávaly přednost Konfederaci (Jih). Výsledkem byl boj všech proti všem.
Jesse James sestavil bandu odhodlaných kumpánů a začal si prostředky na živobytí opatřovat loupežemi. A brzy došlo i na nenáviděné úředníky a vojáky Severu. Hned po skončení občanské války totiž zavedla vojenská vláda stanné právo a unijní vojáci obsadili většinu Jihu. Jižanští generálové protestovali – podle nich šlo o pokračování války a Seveřani tak vnucovali svoji vůli a svoje způsoby Jihu.
Jesse James se rozhodl bojovat proti Severu bankovními loupežemi Zdroj: redakce Prima Zoom
Když se situace zdála neudržitelnou a hrozilo obnovení bojů, přišel velící generál armády Spojených států Ulysses Grant s geniálním nápadem. Oprášil myšlenku zabitého prezidenta Abrahama Lincolna na kolonizaci Západu. Lincoln věděl, že klíčem k uklidnění obyvatel je příslib nového začátku na Západě a šance uspět tak, jak na přelidněném Východě nemohli. „A také si myslím, že v nadšení a výzvě zabrat neosídlené území je kus americké nátury,“ komentuje vznik Divokého Západu Robert Redford, který sám ve slavném westernu Butch Cassidy a Sundance Kid (1969, získal 4 Oscary) spolu s Paulem Newmanem ztvárnil jednoho z dvojice legendárních lupičů.
V cestě stojí indiáni
Bylo třeba přijít na to, jak dostat lidi co nejrychleji na Západ – a Grant takové řešení znal. Stejně, jako se rychle přesunovalo unijní vojsko během občanské války – po kolejích. Aby urychlila výstavbu, předložila vláda železničním společnostem nevídanou nabídku, miliony akrů země zadarmo.
Za každou míli trati s postavenou železnicí poskytl Kongres firmě půdu po obou stranách tratě. Půda rozdávaná Kongresem byla skutečně nejlepším obchodem století. Železniční společnosti dostaly sto sedmdesát pět milionů akrů země, což je víc než rozloha státu Texas. Společnosti pak pozemky, které dostaly zadarmo, prodávaly osadníkům.
Šílený kůň Zdroj: redakce Prima Zoom
Nejpočetnějším a nejsilnějším kmenem na pláních, kam železnice směřovala, byli dakotští Siouxové. Proti pokračující invazi z Východu se postavil mladý válečník Šílený kůň (Crazy Horse). Šílený kůň byl talentovaný vojevůdce, který byl hlavním válečným velitelem Siouxů na severních pláních. V roce 1866 se Šílený kůň podílel na krvavém tažení po celém území Wyomingu. Během šesti měsíců byly zabity desítky osadníků a pohyb po území byl omezený. Zprávy o násilí se dostaly až do Washingtonu, kde je přijal muž velící vojákům na Západě, generál William Tecumseh Sherman, pozdější vrchní velitel armády USA.
Na konci roku 1866 podle jeho rozkazu vstoupilo na území Siouxů asi tisíc vojáků. Jejich angažmá ale skončilo fiaskem. Šílený kůň část z nich vylákal z pevnosti Kearney (dnešní Nebraska) a 21. prosince 1866 jich v bitvě známé jako bitva Sta mrtvých stovku pobil.
První bankovní loupež
Mezi tím se Jesse James rozhodl, že nejlépe vyjádří nenávist k Severu tím, že ho připraví o jeho bohatství. V prvních osmdesáti letech existence Ameriky přitom nedošlo ani k jedné ozbrojené bankovní loupeži, proto měly banky minimální zabezpečení. A i na Jihu v nich byly především seveřanské peníze.
Robert Redford Zdroj: redakce Prima Zoom
V roce 1869, 7. prosince, Jesse James přepadl a vyloupil svou první banku. Byla to pobočka Daviess County Savings Association v Gallatinu (Missouri). A protože při tom zastřelil pokladníka, dostal se tento dvojitý zločin na první stránky novin. Z Jamese se stal definitivně zločinec, ale zároveň rostla jeho reputace jako odpůrce Severu. Až do 3. dubna 1882, kdy Jesseho Jamese zastřelil jeho vlastní kumpán Bob Ford, byl bývalý jižanský voják nejhledanějším desperátem v USA. Zdaleka ale nebyl jediný…
Hranou dokumentární sérii Divoký západ s Robertem Redfordem uvidíte každou středu ve 23.20 na Prima ZOOM.