Přistání roveru Perseverance na Marsu: NASA dnes prožije 7 minut hrůzy
Sonda NASA dorazila k Marsu, do kráteru Jezero vysadí vozítko Perseverance. Pro řídící středisko na Zemi to bude doslova 7 minut hrůzy.
Rover Perseverance je velký asi jako osobní auto a váží něco málo přes tunu. V kráteru Jezero – mimochodem nazvaném podle města v Bosně a Hercegovině – má sbírat vzorky půdy a pátrat po stopách marťanského, tedy mimozemského života.
Než se ale do své mise pustí, musí Perseverance nejprve na povrchu Marsu přistát. A to není ani v řídké atmosféře rudé planety nic snadného. Nejkratší a přitom nejkritičtější fází přistávacího manévru je brzdění pomocí trysek, kdy musí přistávací modul s roverem zpomalit z 20 000 km/h na nulu a bezpečně dosednout. Tuto fázi mise, která je plně v režii automatiky, řídící tým příznačně nazývá 7 minut hrůzy.
Na animaci celého manévru se můžete podívat ve videu, které zveřejnila NASA:
Kolem Marsu je teď mimořádně rušno: k šesti sondám, které kolem něj už obíhají, se totiž v rozmezí několika dnů připojily tři další. Nejprve na oběžné dráze Marsu zaparkovala 9. února 2021 sonda Spojených arabských emirátů pojmenovaná Al-Amal, tedy Naděje. O den později k rudé planetě dorazila čínská sonda Tchien-wen, která má na palubě vlastní rover, který spustí na povrch v květnu. Jako třetí pak doráží 18. února 2021 americká Perseverance.
Robotické vozítko doplní vrtulník
Součástí mise NASA je také vůbec první použití vrtulníku mimo Zemi. Jeho úkolem bude prozkoumávat terén před vozítkem a vyhledávat potenciálně zajímavé objekty. Starty vrtulníku musí být ale pečlivě plánované, kvůli omezenému zdroji energie se totiž v marťanském vzduchu udrží pokaždé jen 10 minut.
Podívejte se, jak bude vrtulník na Marsu fungovat:
Jméno Perseverance (Vytrvalost) dal mimochodem šestikolovému vozítku žák sedmé třídy z Virginie Alexander Mather. Stalo se tak v celoamerické soutěži o pojmenování roveru, kterou NASA pro americké školáky tradičně vyhlašuje.