VIDEO: Dvoumetrový lidožravý sumec číhá v indických řekách. Lovit ho můžete na Primě PLAY
Obří exemplář ryby Sisora Yarrellova příbuzné sumci můžete ulovit v indických řekách Zdroj: archiv national geographic
Obří exemplář ryby Sisora Yarrellova příbuzné sumci můžete ulovit v indických řekách Zdroj: archiv national geographic
Bagarius Yarelli je snem všech rybářů-dobrodruhů. Ulovit se ho pokusíme na Primě PLAY
Tvrdá, jakoby pancéřová hlava s kostnatými rýhami připomíná želví krunýř, ploché oči jsou uzpůsobené k nočnímu vidění a výrazné vibrační vousky zlepšují orientaci pod vodou. Jeho nejvyvinutějším smyslem je ale čich - díky tomu najde svou hlavní potravu, kterou jsou mrtvé ryby. Seznamte se s dvoumetrovým monstrem, přezdívaným ďáblův sumec. Je podezřelý z lidožroutství a údajně nepohrdne ani masem nebožtíků, jejichž ledabyle spálená těla Indové svěřují vodě. V indické řece Ramganga se ji dnes pokusíme chytit v dokumentu Legendární rybyna Primě PLAY.
Bagarius Yarelli, česky nazývaný také sisora Yarellova, je vzdáleně podobný sumci. Narazit na něj můžete i pod jménem goonch. Ujišťujeme vás, že tuhle rybu moc lidí nevidělo. Bagarius na sebe upozornil koncem 90. let, kdy se stal hlavním podezřelým ze série útoků na plavce v nepálské řece Kali Ganga. Ta je dlouhá 600 kilometrů a stejně jako Ramganga je jedním přítoků Gangy.
Záhadné útoky v Nepálu
K prvnímu útoku došlo v dubnu 1998, když byl 17letý Dil Bahadur při koupání v řece z ničeho nic před očima své přítelkyně a dalších svědků vtažen pod hladinu. Jeho tělo se ani po několikadenním pátrání nenašlo. O tři měsíce později zmizel pod hladinou malý chlapec, který v řece plaval se svým otcem. I jeho tělo beze stopy zmizelo. K poslednímu útoku došlo v roce 2007, když 18letý Nepálec byl stejně jako v předchozích případech stažen pod hladin něčím, co svědci popsali jako "protáhlé prase".
Zda je sisora za tyto útoky odpovědná, se nepodařilo prokázat. Jisté je, že jde o dravou rybu, která se živí rybami, obojživelníky i korýši a zřejmě nepohrdne ani kusy lidských těl, která Indové v rámci pohřebních rituálů vhazují do řeky. Těla by měla být správně spálená na popel, ale dřevo je drahé, takže nebožtíci končí v řece často jen po symbolickém ožehnutí.
Vypravte se s námi za podivným predátorem podezřelým z lidožroutství v dokumentu Legendární ryby na Primě PLAY.
(mih)