28. května 2020 14:59

VIDEO: Jak školáci dodržují sociální odstup v Číně? Tohle by mohlo zabrat i v českých školách

Jak v Číně, tak v Česku se školáci vracejí do škol. A bojí se nákazy koronavirem.

I přes uvolňování koronavirových opatření nemají děti ve školách volnost pohybu. V Číně použili originální a přitom tradiční řešení, jak držet děti od sebe.

2 metry odstup

Dvoumetrový odstup se podle médií stal jakousi normou, za níž bychom se měli cítit z hlediska nákazy koronavirem SARS-CoV-2 ne-li zcela bezpečně, tak alespoň bezpečněji. Udržet podobný odstup ve škole je v podstatě nemožné. V Číně sáhli na jednu stranu k bizarnímu a zároveň originálnímu řešení, které vychází z historických zkušeností. Video ukazuje čínské děti v kloboucích s „tykadly“, pomocí nichž si děti mají držet zdravotní odstup.

Prastarý klobouk dynastie Sung

Klobouky s širokými „křídly“ nosili v minulosti čínští úředníci. Cílem bylo držet sociální odstup ne proto, aby se nenakazili, ale proto, aby si nemohli šeptat a kout pikle přímo na pracovišti.

Původní pokrývky hlavy byly vyrobeny z temného černého plátna a nazývaly se futou, přesněji čan-ťiao futou – čan-ťiao, což znamená rozpínání per nebo křídel. Původně byly futou jednoduché kusy látky omotané kolem hlavy, které jejich nositelé vycpali dřevem, hedvábím, trávou nebo kůží. V dynastii Tchang (618–907) si futou postupně osvojil vzhled vhodnější, strukturovanější čepice a úředníci k nim začali přidávat dvě dlouhá křídla z vyztužených stuh,“ píše Claire Voon na serveru Atlas Obscura.

Držení sociálního odstupu bude ještě nejen v naší společnosti normou, byť poněkud skomírající. Je to vidět nejen v MHD, kdy si lidé už sedají vedle sebe, v hospodách, kdy si přisednou, aby „prohodili slovo“ a nakonec i ve školách, kdy sice učitelé mohou tlačit děti do „disciplíny vzdálenosti“, ale stačí jediný pohled na skupinky před školou, aby bylo jasné, do do tříd, už jdou „promořené“.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky škola Česko Čína koronavirus COVID-19

Populární filmy na Prima Zoom