Jak by vypadala Evropa budoucnosti, kdyby v ní vládl islám?
S budoucností Evropy je to pochopitelně složité. Jaká je šance, že dojde na obávaný "islámský scénář"?
Kdo z vás nemá žádný názor na potenciální nebezpečí hrozící od islamistů? Asi se nebudeme mýlit, když řekneme, že těch, kterým je toto téma jedno, je mnohem méně. Ale přiznejte se, kdo z vás četl korán? Host Martiny Kociánové v pořadu Kupředu do minulosti ČRo2 spisovatel Luděk Frýbort ano.
Českým čtenářům je znám především jako autor historických románů. Nyní však zabrousil takříkajíc na opačnou stranu, tedy do budoucnosti a napsal román, který se svým tématem silně vztahuje k té nejaktuálnější současnosti.
Martina: Titul vaší poslední knihy zní „Pod znamením půlměsíce – příběhy z Evropy pod vládou islámu“. Použijme ho jako odrazový můstek naší debaty. Řekněte mi, proč jste tu knihu začal psát vy, člověk faktu?
Luděk Frýbort: Musíme to brát tak, že je před námi budoucnost nekonečného množství eventualit. Chceme-li přežít, musíme vzít na vědomí nejen optimální variantu, která je nám nyní nabízená oficiálními sdělovacími prostředky, politiky a intelektuálními elitami. Ale musíme počítat i s eventualitami nepříznivými.
Martina: A proto jste si vybral román? Že jste opustil vlastně literaturu faktu.
Luděk Frýbort: Psát o budoucnosti literaturu faktu je obtížné, jelikož nejsem věštec z povolání. Proto jsem si vybral román. Mohu rozehrát jednu z možných eventualit naprosto ne vyloučených, že někdy v druhé polovině tohoto století se vůdčí silou na tomto kontinentě stane islám.
Jde o to v jaké podobě. Jestli v umírněné nebo v radikální podobě. To my dnes nemůžeme posoudit, ale určitě to roli hrát bude. Proto jsem v knize nastínil na různých časových úrovních, v různých částech Evropy a na různých osobách alternativu mocenského převládnutí islámu a z toho vyplývající důsledky až do fáze, kdy se islám na základě své vlastní vnitřní slabosti začne rozpadat.
Martina: Vy jste tu knihu začal psát před 8 lety. Možná jste psal tak trochu o naší současnosti
Luděk Frýbort: Ta budoucnost mě z velké části dohonila. Bral jsem islám jako mohutnou jednotnou sílu, která vše převálcuje. Dneska vidím, že začátek rozkladu islámu už nastal. Je vidět jeden rozkližující se islámský stát za druhým. Nejsou to státy, ale je to zmatek, ve kterém provozují vládu nejrůznější milice, radikální, méně radikální a nejradikálnější a v tom vidím začátek rozkladu islámu na svých vlastních základech.
Martina: Pane Frýborte, vy se islámu, migracím i multikulturalismu věnujete ve svých analýzách, ve svých publicistických formách už léta. Většinou se při jakýchkoliv diskuzích na toto téma respondenti navzájem obviňují, že pořádně nic o islámu nevědí. Co vy víte o islámu? Jak jste se vlastně na to téma připravoval?
Luděk Frýbort: Přiznávám se k tomu, že už jako patnáctiletý kluk jsem byl velmi okouzlen vším islámským, arabským. Kdyby si na mě tehdy políčil šikovný imám, tak by mě mohl obrátit na víru jedním prstem. Díky tomu zájmu jsem islám začal studovat a přicházel jsem na partie, které jsou neslučitelné s naším západním, řekl bych křesťanským myšlením. Je to především násilí, zabíjení a předpoklad získání moci nad veškerým světem.
Islamismus prakticky není nic jiného, než doslovné uplatňování zásad a příkazů koránu.
Martina: Většina našich arabistů naopak říká, že islámů je mnoho. Že extremismus není pouhé důsledné uplatňování koránu.
Luděk Frýbort: Islám je jeden. Islám je poselství boží, které existovalo již před stvořením světa. Ve vhodné chvíli bůh, tedy Alláh, seslal svého posla archanděla Džibríla, my říkáme Gabriela, k proroku Mohamedovi.
Korán je jeden, islám je jeden, a je dokonalý, už na něm není co doplňovat ani reformovat a nelze ho vykládat jinak, než jak je podán.
Proč v médiích říkají různí odborníci různé věci? Proč nemají praktikující muslimové vlastní vůli a tím pádem ani svědomí? Proč je islám považován za dokonalé náboženství a neprochází vývojem? Proč se muslim neptá, kde jsem udělal chybu? Koho by tím vinil? Přečtěte si celý rozhovor a dozvíte se odpovědi: TADY.