1. listopadu 2024 12:05

Špičkový německý tank odvádí skvělou práci dodnes. Podívejte se na jeho nasazení

Historie německých tanků - Leopard 2

Zásadním motorem jakékoli modernizace bývá obvykle válka, i ta studená. To se ukázalo v roce 1965, kdy západoněmecká rozvědka odhalila plány Sovětů na výrobu nového typu tanku T-64, vybaveného 125mm kanónem. Německá zbrojovka Krauss-Maffei spojila své úsilí s pracovními silami americké General Motors, aby mohl západ adekvátně reagovat. To byl počátek projektu Kampfpanzer 70. Cílem projektu bylo zavést nový standard tanku pro armády NATO.

Výzkum se ukázal značně nákladný a projekt brzy přesáhl rozpočet, takže se z něj západoněmecká vláda stáhla. Později od společné snahy upustili i Američané, kteří se raději věnovali jednodušším konceptům a vytvořili stroj M1 Abrams. Nový projekt, nazvaný Keiler, spustila firma Krauss-Maffei v roce 1970. Jeho vedoucí využili poznatky z projektu Kampfpanzer 70 a po dvou letech vyjel z výrobní linky první prototyp. První tank Leopard 2 obdržel Bundeswehr roku 1979.

Čtěte také: Obří skok pro českou armádu. Tank Leopard 2A8 se dočká i „izraelského štítu“, co vše dokáže?

Tank nové generace

„Leopard 2 je vynikající vozidlo. Je to tank, který je tady relativně dlouho – od konce 70. let – má výborné zkušenosti, ale pořád má velký evoluční potenciál,“ řekl na adresu bojového tanku třetí generace vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr. Stroj koneckonců dalece předčil svého předchůdce, tank Leopard 1, i svou tehdejší konkurenci. Jako první západní tank disponoval 120mm kanónem s hladkým vývrtem o délce hlavně 44 ráží a ejektorem. V té době byla běžná děla s drážkovým vývrtem. Hladký vývrt poskytoval střele výrazně vyšší rychlost a delší dostřel, jak uvidíte v pořadu Historie německých tanků na Prima ZOOM.

Zároveň se těšil kombinovanému nočnímu vidění řidiče pro výhled dopředu i dozadu a byl vybaven novým řídícím a informačním systémem či digitálním systémem řízení palby. Leopard 2 se v různých verzích ocitl ve službě 13 evropských zemí včetně Česka a do výzbroje ho zařadilo i několik mimoevropských států jako Kanada, Chile či Indonésie.

Zdroje: KNDS/Fighting Vehicles

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora