Genocida v Kambodži: Krutovláda Rudých Khmerů vedla až k předstírání manželského sexu
Rudí Khmerové sice v Kambodži vládli jen několik let, avšak rozvrátili zemi na dlouho dopředu – a celý svět vyděsili tím, jak nelidsky je možné vládnout.
Nedávno jsme si mohli připomenout jedno velmi smutné výročí. Před 45 lety, tedy v roce 1975, začala v Kambodže úřadovat organizace Rudých Khmerů, jejíž bezmála čtyřletá vláda uvrhla slibně se rozvíjející zemi do totálního chaosu a humanitární krize. Z komunistické ideologie těžící strana se snažila velmi zrychleně provést komunistickou revoluci, což vedlo ke spoustě absurdních a zcela nedomyšlených opatření – vysídlení měst, zrušení peněz, snaze o unifikaci obyvatelstva a také rozsáhlému mučení, jež mělo za následek postupné vyhlazené zhruba třetiny sedmimilionové populace. Tím však utrpení kambodžského lidu zdaleka neskončilo.
Pokřivené ideály Rudých Khmerů
Jak postupem času v důsledku mučení a udávání umíralo stále větší množství lidí, devastace obyvatelstva samozřejmě rostla. Rudí Khmerové pod vedením svého vůdce Pol Pota si uvědomovali, že musejí zasáhnout i ve sféře reprodukce obyvatel – a to právě tak nehumánním a politickou stranou organizovaným způsobem jako v jakékoli jiné oblasti. Tou dobou totiž manželské páry nesměly spát spolu a jejich kontakt byl velmi omezený – mimochodem, děti musely vlastním rodičům tou dobou říkat „strýčku“ a „teto“, zatímco ostatní dospělé oslovovali „otče“ a „matko“; až takto nepředstavitelně se Rudí Khmerové snažili rozbourat dosavadní rodinné a společenské vazby.
Každopádně však oddělené spaní manželů jejich schopnostem v počínání potomků rozhodně neprospívalo, a tak Khmerové vyhlásili každý první, desátý a dvacátý den v měsíci jako čas kopulace. Manželé směli spát spolu, a dokonce měli nařízeno, aby spolu měli pohlavní styk. To však rozhodně nebylo nic snadného. Jednak každodenní práce v zemědělském sektoru byla velmi energeticky a časově náročná; hovoří se až o čtrnáctihodinových pracovních směnách. A navíc páry přespávaly v malých neútulných kójích, jež mezi sebou byly jen symbolicky oddělené. To má do romantické atmosféry skutečně daleko.
Hororový styk a děsivé důsledky
Z toho důvodu bylo podle následných vypovědí časté, že manželské páry styk jen předstíraly. Mezi jednotlivými kójemi totiž procházely stráže, které na základě zvuků a pohybu těl kontrolovaly, jestli se pár skutečně oddává sexuálnímu aktu. Utrpení takového okamžiku je pro nás jen těžko představitelné: dva lidé, kteří se pravděpodobně mají rádi, jsou téměř násilně nuceni k sexuálního styku, jehož nejsou fyzicky skoro schopni.
Diktatura Rudých Khmerů skončila počátkem roku 1979, kdy do země vtrhla vietnamská vojska a zavedla podstatně liberálnější režim. Rudí Khmerové od té doby až do druhé poloviny 90. let vedli partyzánskou válku, stále v čele s Pol Potem. Vláda Rudých Khmerů se dnes považuje za genocidu a kulturně i ekonomicky vrátila Kambodžu o několik století zpátky; zároveň však „ideály“ agrárně založeného komunistického státu nebyly nikdy v dějinách uplatňovány tak systematicky.