29. dubna 2025 14:25
Adam Vala

Byla záhada pyramid konečně vyřešena? Vědci odhalili důmyslný způsob, jak měly být postaveny

Ačkoliv už existuje celá řada poměrně věrohodných teorií, jak byly postaveny egyptské pyramidy, s jistotou to už lidstvo zřejmě nikdy vědět nebude. I proto se objevují další a další nápady, jak mohli Egypťané manipulovat s tak těžkými kvádry, jak je vršili na sebe nebo jak dosáhli takové přesnosti, a nejinak tomu je i v roce 2025. Nová studie, kterou zveřejnil odborný časopis PLOS One, nyní mluví o možném využití hydrauliky.

Tým deseti vědců z francouzských institucí a univerzit popisuje ve studii vnitřní architekturu Džoserovy pyramidy, která má vykazovat znaky hydraulického systému. Jinak řečeno, vědci se nově domnívají, že Egypťané obří kamenné bloky zvedali do výše za pomoci vody. Ačkoliv to možná zní v kombinaci s vyprahlým Egyptem téměř neuvěřitelně, výzkum přináší konkrétní důkazy, které použití vody odpovídají velmi přesně. Jde o nejrůznější struktury podobné přehradám a sedimentační nádrže i kanály, které by mohly tvořit promyšlenou síť sloužící k regulaci a následnému využití vody.

Klíčový nástroj - voda?!

Podle vědců by mohl celý mechanismus fungovat na principu „vulkanického“ zvedání kamenů zevnitř pyramidy pomocí tlaku vody. Pokud bude tato technika potvrzena, znamenalo by to, že Egypťané velmi dobře ovládali pokročilé principy hydrauliky dávno před tím, než o nich začali podrobněji psát antičtí učenci. „Starověcí architekti pravděpodobně zvedali kameny ze středu pyramidy pomocí vody ze suchého příkopu, který celý komplex obepínal,“ doplňují pak autoři studie.

Podle jejich analýzy mohla celá oblast kolem Sakkáry využívat po dobu stavby přítoky Nilu, z nichž pomocí přehrad a jezů vznikaly dočasné nádrže a jezera. Jednu z masivních staveb v této oblasti, známou jako Gisr el-Mudir, pak vědci označují jako hráz, jejímž účelem bylo zachytit sedimenty i samotnou vodu, čímž by se stala jednak ekvivalentem dnešních čističek vod, ale hlavně přímou součástí celého hydraulického systému. A faktem je, že ačkoliv se pozůstatky této stavby nachází jen několik stovek metrů od Džoserovy pyramidy, vědci obecně stále nemají ponětí, k čemu reálně sloužila.

Čtěte také: Záhada pyramid je vyřešena: Konečně víme, díky čemu je Egypťané mohli postavit

Můžeme se ale bohužel stále jen domnívat, zda skutečně stojíme na prahu rozlousknutí celé záhady, nebo jde jen o další výstřel na slepo. Pro podporu závěrů citované studie bude zapotřebí dalšího výzkumu, patrně i včetně testů, zda je popisovaný mechanismus funkční a bylo by jej ve velkém měřítku možné skutečně využít. Pokud by se ale hypotéza prokázala, pak by to znamenalo, že Egypťané byli ve svém vodním inženýrství mnohem dál, než jsme si doposud mysleli.

Zdroj: Popular Mechanics, PLOS One

Video, které jste mohli minout: 225 tajemných pyramid vládců Egypta nejde navštívit. Pravděpodobně by vám šlo o život

Adam Vala

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom