Při zemětřesení se před měsícem Himálaj propadl do země. O kolik?
Při dubnovém zemětřesní se o metr propadl horský pás Himálaje...
Pás himálajského horstva při mohutném dubnovém zemětřesení až o metr poklesl. Dospěli k tomu vědci z amerického geologické služby USGS. Jedná se zejména o horstvo Langtang v délce až 100 kilometrů. Zemětřesení z 25. dubna o síle 7,8 stupně zabilo skoro 8000 lidí a napáchalo velké materiální škody.
Horstvo Langtang leží severně od nepálské metropole Káthmándú a je v něm stále pohřešováno mnoho horolezců i místních lidí. Podle USGS zřejmě poklesl také horský pás Gaméš Himál nacházející se západně od Langtangu. Nejvyšší vrchol světa Mount Everest leží východně od nejpostiženější oblasti a to, zda se změnila také jeho výška, se bude muset teprve zjistit.
Ověřeno z několika zdrojů
Údaje po zemětřesení sleduje také německé středisko pro letectví a vesmír (DLR) a podle Christiana Mineta, který tam pracuje jako geolog, je zřejmé, že oblast severně od Káthmándú poklesla někde až o 1,5 metru. V DLR srovnali satelitní snímky před zemětřesením a po něm. "Ze získaných údajů jsme zjistili, že pohoří Langtang a jeho okolí je nyní od družice dále, takže je teď nižší," řekl Minet. Údaje platí pro celé horské pásmo a nedá se z nich určit, zda a o kolik se snížila výška konkrétních vrcholů. Podle Mineta celé pásmo pokleslo v rozpětí od 0,7 do 1,5 metru.
Měření také ukazují, že jižně od Langtangu, tedy v oblasti hlavního města Káthmándú, se povrh naopak při zemětřesení nadzvedl. "Káthmándú a jeho okolí je nyní k satelitu blíž, takže ta oblast byla vyzdvižena," řekl Minet.
Himálajské pohoří se vlivem srážek indické a euroasijské tektonické desky průběžně zvedá, ale při náhlém zemětřesení podle vědců může dojít k opaku a zem se může propadnout.
ČTK