Krátká historie pirátské vlajky: Dnes pod ní pluje i americký torpédoborec USS Kidd
Černý podklad, lebka a zkřížené hnáty. Jaká je historie pirátské vlajky a proč ji může legálně používat americké námořnictvo?
Pirátskou vlajku zná každý. Ti starší z filmů o Černém korzárovi, ti mladší z Pirátů z Karibiku. Co ale víte o její historii a současném používání?
Jolly Roger
V roce 1724 vyšla kniha A General History of The Pyrates obsahující biografii a činy nejslavnějších pirátů ze začátku 18. století, což je mimochodem zlatý věk pirátů a korzárů. Kniha mimo jiné popisuje dva slavné piráty té doby, Bartholomea Robertse a Francise Spriggse, kteří vyvěsili na svou loď pirátskou vlajku a pojmenovali ji Jolly Roger. Zatímco nad Robertsovou lodí zavlála v červenci 1721, Spriggs ji nechal vytáhnout v prosinci 1723.
Tradiční pirátská vlajka
Pojmenování vlajky Jolly Roger lze najít i v deníku Weekly Journal or British Gazetteer, který vyšel v Londýně 19. října 1723. „Rhode Island, 26. července. V tento den zde bylo popraveno 26 pirátů zajatých lodí HMS Greyhound pod velením kapitána Solgarda. Někteří se ke svým činům vyjádřili písemně, většina však na místě popravy přednesla projev. Jeho obsahem bylo varování, ve kterém radili všem občanům, zvláště mladším generacím, aby si vzali příklad z jejich nešťastného osudu a vyhnuli se všem zločinům, které je k tomuto osudu přivedly. Jejich černá vlajka, pod kterou páchali nesčetné množství svých pirátských výpadů, byla připevněna k jednomu z rohů šibenice.
Ona vlajka vyobrazovala postavu smrti držící přesýpací hodiny v jedné ruce, šíp v té druhé, bodaje ho do srdce, a tři kapky krve padajíce k zemi. Té vlajce říkali Jolly Roger a měli s ní spojené jedno pořekadlo: ‚Pod touto vlajkou žijeme, pod ní též skonáme.‘“ Asi už se nikdy nedozvíme, kdo skutečně jako první použil vlajku, kde na černém podkladu dominovala lebka a zkřížené hnáty (někdy se používaly místo kostí zkřížené šavle). Faktem nicméně je, že se používá od 17. století až dodnes.
Pirátství ve 21. století
Není to tak dlouho, co se světové zpravodajství věnovalo Adenskému zálivu, kde se ve velkém rozmáhaly únosy velkých obchodních lodí organizované somálskými piráty. Jak EU, tak USA poslaly k ochraně svá válečná plavidla a jeden z dramatických okamžiků, únos kapitána Phillipse, se dokonce dočkal filmového zpracování.
Znázornění pirátské vlajky v knize Charlese Johnsona A General History of the Pyrates Zdroj: Volné dílo
Znázornění pirátské vlajky v knize Charlese Johnsona A General History of the Pyrates Zdroj: Volné dílo
Nejde ale jen o Adenský záliv. Piráti se angažují i v Malackém průlivu, Guinejském zálivu či na mnoha místech Indického oceánu. Moc dobře vědí, že se únos ropného tankeru může vyplatit, protože samotný náklad spolu s lodí má hodnotu počítanou ve stovkách milionů dolarů. A připočtou-li se životy posádky… pár milionů dolarů se proti tomu jeví jako nicotná částka.
Největší aktivita novodobých pirátů byla mezi lety 2008–2011 (údaj pochází ze serveru The Maritime Executive), nicméně aktuálně se piráti znovu probouzejí k životu. „Celosvětově jsme na cestě k 20% nárůstu pirátství v roce 2020 ve srovnání s rokem 2019,“ píše Brandon Prins, profesor politických věd na University of Tennessee-Knoxville.
Piráti v americkém námořnictvu?
Torpédoborec USS Kidd (DDG-100) spadá do třídy Arleigh Burke, má délku 153,30 m a dokáže plout rychlostí až 55 km v hodině. Je jedinou lodí amerického námořnictva, která může tuto vlajku používat. Výsada je zděděná po předchůdcích, lodích stejného jména, které v americkém námořnictvu sloužily. USS Kidd je totiž relativně mladá, do služby byla uvedena 9. června 2007. Jméno nese po kontradmirálu Isaaku C. Kiddovi, jenž zahynul během napadení Pearl Harboru při obraně své vlajkové lodě USS Arizona.
USS Kidd Zdroj: Volné dílo
Loď na své jarní misi bránila pašování v oblasti Karibiku a východního Tichomoří. Mimochodem si podle médií připsala úlovek 800 kg kokainu, který na své misi zabavila a který se tím pádem nedostal ke svým spotřebitelům na ulici. Na videu můžete vidět příjezd Kidda do přístavu v San Diegu a za povšimnutí stojí právě vlajka Jolly Roger vztyčená pod levou výztuhou stěžně. Námořníci na původním Kiddovi ještě před oficiálním zařazením lodě do služby přijali piráta ze 17. století za svého maskota a povedlo se jim pro vyvěšování jeho vlajky získat oficiální status. A tak tomu zůstalo i pro další Kiddy, následovníky původní lodi.
Na videu je mimochodem vidět nejen vlající pirátská vlajka, ale i rouškou chránění mariňáci. Důvod vás asi nepřekvapí – na palubě se objevil koronavirus a nakazil 64 lidí.