Největší epidemie všech dob #7: V Hamin Mangha byl nalezen 5 000 let starý masový hrob
Hamin Mangha je archeologické naleziště a zároveň masový hrob obětí neznámé epidemie.
Jak se dařilo zvládat pandemie v hluboké historii? Základem bylo rychle se zbavit mrtvol.
DALŠÍ DÍLY NEJVĚTŠÍCH EPIDEMIÍ: EBOLA, HOREČKA DENGUE, ŠPANĚLSKÁ CHŘIPKA, MOR V EVROPĚ, NEŠTOVICE, MOR V ATÉNÁCH
5 000 let starý hrob – na řádný pohřeb nebyl čas
Naházet do domu a rychle zapálit. Tak nevypadá řádný pohřeb. Kostry v Hamin Mangha byly nejrůznějšího věku od dětí po dospělé, což naznačuje, že smrt si nevybírala. Poškození koster nenaznačuje nějakou rituální popravu, jakou mohlo být například hromadné obětování. Vše ukazuje na to, že bylo potřeba rychle se zbavit 97 těl. Dříve než začnou ohrožovat zbylé živé. Jedno z řešení, jednoduché a rychlé, se nabízí samo. Mrtvé shromáždit v dřevěné budově a provést hromadný pohřeb žehem.
Hromadný pohřeb žehem - iustrační foto Zdroj: pixabay.com
Kostry byly různě poškozené a archeologové se domnívají že k jejich poškození došlo až poté, co se propadla střecha hořícího domu. Přesně tak se lidé chovají, když propukne epidemicky se šířící choroba. Archeologové na základě celé řady nálezů odhadují, že tragédie proběhla před zhruba 5 000 lety.
Vesnice bezpečnější než město
Archeologické naleziště Hamin Mangha, jež se nalézá v severovýchodní Číně, nebylo naštěstí žádným velkým městem, ale malou vesnicí, kde nemoc sice mohla smrtelně zasáhnout značnou část (možná i naprostou většinu) obyvatel, ale díky relativní odloučenosti od dalších větších sídel nebylo rychlé pandemické šíření nemoci možné.
Ve vesnici bylo pouhých 29 domů a ten pohřební ničím nevynikal. Jednopokojová budova s místností o velikosti 20 metrů čtverečních se od ostatních nijak nelišila.
Hamin Mangha nebyla sama
„Před objevem Hamin Manghy byl na místě zvaném Miaozigou v severovýchodní Číně nalezen další prehistorický masový pohřeb, který se datuje zhruba do stejného časového období. Tyto objevy společně naznačují, že epidemie zpustošila celý region,“ píše popularizační server livescience.com. Případy Hamin Mangha a Miaozigou ve srovnání se španělskou chřipkou 20. století ukazují, jak moc rizikovým faktorem je globalizace. Přináší nám neskutečné výhody, transfer zboží a osob na tisíce kilometrů, ale i nemoci.
Velká čínská zeď - ochrana před světem Zdroj: pixabay.com
Objednat si zboží z Číny zvládne kdejaký školák, banány jsou naprosto běžnou součástí supermarketů a dovolená na jiném kontinentě nepatří mezi zas tak nedostupné zážitky. Svět se neuvěřitelně zmenšil, což je v lecčems dobře, jak ale ukázal virus z čínského města Wu-chan, nese to s sebou i globální rizika.
DALŠÍ DÍLY NEJVĚTŠÍCH EPIDEMIÍ: EBOLA, HOREČKA DENGUE, ŠPANĚLSKÁ CHŘIPKA, MOR V EVROPĚ, NEŠTOVICE, MOR V ATÉNÁCH