Největší epidemie všech dob #1: Ebola je mnohem nebezpečnější než koronavirus
"Ebola je jednou z nejnebezpečnějších chorob na světě. Je vysoce nakažlivá a může zabít až 90 % nemocných. V zasažených komunitách vyvolává hrůzu a paniku." Lékaři bez hranic
Ebola je horší než koronavirus
Svět se třese před onemocněním jménem COVID-19, díky čemuž už na ebolu nezbylo místo. Jenže ebola nezmizela. 1. srpna 2018 propukla v dnešní Demokratické republice Kongo (dříve Zair) už desátá epidemie eboly. Když v roce 1976 propukla ta první, tak z 318 nakažených 280 svou nemoc nepřežilo. Představte si podobnou úmrtnost u aktuálního koronavirového onemocnění.
DALŠÍ DÍLY NEJVĚTŠÍCH EPIDEMIÍ: HOREČKA DENGUE, ŠPANĚLSKÁ CHŘIPKA, MOR V EVROPĚ, NEŠTOVICE, MOR V ATÉNÁCH, HAMIN MANGHA
Jako svět neznal slovo "koronavirus" před současnou epidemií, tak doufejme, že nevejde ve známost slovo "filovirus". Ten je totiž původcem eboly. Rozdíl mezi nimi je na první pohled ve tvaru. Zatímco koronavirus je kulatý, filovirus je nitkovitý.
Model filoviru
Není ebola jako ebola
"Existuje pět kmenů viru ebola pojmenovaných podle míst, ze kterých pocházejí: Bundibugyo, Pobřeží slonoviny, Reston, Súdán a Zair. Čtyři z nich způsobují onemocnění u lidí. Kmen Reston také může lidi nakazit, ale prozatím u něj nebyla hlášena žádná onemocnění nebo úmrtí," píší na svém webu Lékaři bez hranic. Virus se přenáší tělesnými tekutinami, což znamená mimo jiné krev, o které ještě bude řeč, slzy, o které není nouze, ale také moč či sperma. Vzhledem k extrémní úmrtnosti nakažených pacientů musí u lékařů vládnout maximální možná bezpečnostní opatření.
Tedy měla by, jenže jste v Africe, v jedné z velmi chudých zemí. A v ochranném obleku je nesnesitelné vedro. Navíc virus postihuje i zvířata, která se nemocná snáze loví anebo se dají sebrat jako mršina. Čím chudší země, tím méně vybíraví jsou její občané, a ebolu mohou mít opice či netopýři (včetně gurmánsky využívaných kaloňů) a také dikobrazi nebo antilopy. Ti všichni jsou přitom na jídelníčku.
Ebola není dobrá zpráva Zdroj: istock.com
Hodně krutá smrt
Jsou nemoci či zranění, u kterých vykrvácíte. Prostě s úbytkem krve klesne krevní tlak, který už pak nestačí na to, aby dohnal okysličenou krev do životně důležitých orgánů. Jenže to není příklad eboly, byť by to tak na první pohled mohlo vypadat. Postižený krvácí z očí, úst, nosu i uší. Oběť krev zvrací i vyměšuje. Ale smrt nastává z jiného důvodu. "Virus ničí endotel, krevní výstelku žil pacienta, čímž vyvolal pronikání vody z krevního řečiště do okolní tkáně. Klesal vaskulární objem a pacient končil v šoku. Když byly pacientovi doplňovány tekutiny v krevním oběhu, byla výsledkem smrt způsobená otokem plic, protože netěsnící žíly zaplavily dýchací ústrojí tekutinami," píše Laurie Garett v knize Přežijeme: morové rány dneška.
Při ebole vám teče krev... všude Zdroj: istock.com
I přes satelitní telefony a internetové připojení, které lze při troše dobré vůle a technického vybavení využít téměř na celém světě, stále existují rozsáhlé oblasti, kde pohřbít někoho žehem je nemyslitelné, kde se s mrtvým nakládá tak, jak přikazuje z generace na generaci předávaný rituál. Omývání, sahání na mrtvého... a z toho vyplývající rapidní riziko nákazy.
Na první pohled to vypadá, že umíme s ebolou bojovat a dostat šířící se nemoc pod kontrolu – i přes obrovskou smrtnost (počet mrtvých vzhledem k počtu nakažených). Počet obětí během epidemií nikdy nepřesáhl několik stovek, v roce 2014 však vypukla další a zůstalo po ní 30 000 nemocných 11 000 mrtvých. A to byla nemoc rozšířena "jen" v relativně malé části Afriky.
V době psaní tohoto článku, tedy 11. 6. 2020, bylo celosvětově hlášeno 421 556 mrtvých a 3 823 435 uzdravených z celkového počtu 7 544 792 nemocných koronavirem. Jenže to se jedná o celosvětovou pandemii. Kdyby to byla ebola,hrůza domyslet. Ta má totiž v Kongu k 5. 4. 2020 "jen" 2264 mrtvých (a 1169 přeživších) z 3453 celkem nakažených.
DALŠÍ DÍLY NEJVĚTŠÍCH EPIDEMIÍ: HOREČKA DENGUE, ŠPANĚLSKÁ CHŘIPKA, MOR V EVROPĚ, NEŠTOVICE, MOR V ATÉNÁCH, HAMIN MANGHA