Jak doopravdy zemřel Mozart? Salieri ho ve skutečnosti neotrávil
Krátký, ale velmi intenzivní život Wolfganga Amadea Mozarta dodnes fascinuje nejen fanoušky klasické hudby.
Jak dramaticky vylíčil slavný snímek Amadeus, okolnosti smrti nejslavnějšího hudebního skladatele všech dob jsou stále obestřeny tajemstvím. Úmrtí Wolfganga Amadea Mozarta v pouhých 35 letech bylo způsobeno děsivým množstvím nemocí, které věhlasného umělce celý život provázely. Lze však zjistit, co skutečně stálo za jeho předčasným skonem?
Náročné dětství
Salcburský houslista, učitel a nepříliš úspěšný skladatel Leopold Mozart měl se svou ženou Annou Marií celkem sedm dětí, novorozenecký věk však přežily jen dvě. Když začal svou sedmiletou dceru Marii Annu učit hrát na klavír, o čtyři roky mladší Wolfgang vše pozorně sledoval – a brzy nezůstalo jen u toho.
Mozart 54 Zdroj: profimedia.cz
Chlapec byl ve věku pěti let snad nejslavnějším zázračným dítětem na světě, jelikož dovedl skvěle hrát na klavír, a dokonce i komponoval skladby. Následujících sedm let života proto strávil na cestách, otec jej představil na spoustě dvorů po celé Evropě. Náročnost a nepohodlnost dlouhých cest stejně jako vystavení mnohým neprozkoumaným nemocím se pravděpodobně odrazilo na Mozartově zdravotním stavu po zbytek života. Postupem let trpěl častými infekcemi dýchacích cest či vyrážkami. V dětství prodělal spálovou horečku, hnisavou angínu, neštovice, zánět průdušek, zápaly plic, infekce zubů… Jeho chorobopis by zaplnil stohy papírů.
Překotný život
Po návratu z cest se Mozart sice na čas usadil v rodném Salcburku, kde získal pozici dvorního skladatele, avšak jeho nepokojná duše mu nedovolila dlouho setrvat na jednom místě. Dál cestoval po evropských dvorech a hledal adekvátní uplatnění pro svůj talent. Tyto cesty (a tím pádem neplnění povinností v Salcburku) rovněž vedly k řadě sporů s otcem Leopoldem.
Mozart 55 Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Ty vyvrcholily Wolfgangovou svatbou s Constanze Weberovou roku 1782. Skladatel tou dobou žil už rok ve Vídni, v níž měl strávit poslední dekádu života. Tehdy byl na tvůrčím vrcholu, díky čemuž sice měl konečně značné příjmy, jenže současně vyznával velmi nákladný a nehospodárný životní styl. Jeho manželka Constanze rodila jedno dítě za druhým – celkem jich měli šest, ovšem pouze dvě přežila první rok života. Mozart pracoval o sto šest, přesto se rodina topila v dluzích – a to i kvůli lázeňské léčbě Constanze, jež byla v důsledku porodů i úmrtí dětí zdecimovaná jak fyzicky, tak psychicky.
K již dříve proběhlým návštěvám Brna a Olomouce Mozart později přidal i slavné výlety do Prahy, kde měly premiéru dvě jeho opery – Don Giovanni v roce 1787 a La clemenza di Tito (či také Titus), kterou Amadeus uvedl v září roku 1791; pouhé tři měsíce před svou smrtí.
Tajemná smrt
5. prosince 1791 Mozart zemřel. V minulosti se hovořilo o revmatické horečce či nemoci svalů jakožto příčině smrti, ovšem vědci z nizozemské univerzity v Amsterdamu došli na základě zkoumání vídeňského registru úmrtí k závěru, že na vině byl zánět hltanu vyvolaný streptokokem. Vzhledem k tomu, že Mozart zemřel v chudobě, byl pohřben do neoznačeného společného hrobu a jeho ostatky se dodnes nenašly – proto není možné je analyzovat a příčinu smrti určit s větší jistotou.
At one point during his final illness, Mozart told his wife he thought he'd been poisoned (he was wrong); after his death, she related this to his early biographers. Salieri mourned Mozart's death and eventually taught his son Franz Xaver. There was no talk of him as a poisoner. pic.twitter.com/6oLsjLnIYb
— Anthony Princiotti (@tonyprinciotti) August 18, 2021
Krátce po tragické události se spekulovalo o tom, že svého kolegu otrávil Antonio Salieri, jak ostatně naznačil i Formanův film. Sám Mozart před smrtí přemítal, že byl možná otráven jedem známým jako Aqua Tofana, který se stal především během 17. století osudným stovkám obětí. Žádné historické důkazy o Salieriho vině však neexistují – oba muži navíc (navzdory vztahu vykreslenému ve filmu) sice byli do jisté míry rivalové, rozhodně však ne nepřátelé, a dokonce byla před pár lety nalezena jejich společná skladba.
Za zmínku navíc stojí, že Wolgang na jaře roku 1787 napsal dopis svému těžce nemocnému otci. Ten si tak měsíc před smrtí mohl číst uklidňující řádky o tom, že podle smrt je podle jeho syna skutečným klíčem k lidskému štěstí. Zdali byl tento přístup, uvažující o smrti jako nevyhnutelném cíli našeho života, útěchou i pro samotného Amadea v jeho posledních dnech, se už bohužel nedozvíme.