Medvídek Pú se jmenuje podle slavné medvědice, která měla podobně zajímavý život jako on
Za zrodem populárního Medvídka Pú stály skutečné události a nešlo zdaleka jen o plyšáky.
Možná už jste někdy slyšeli o tom, že populárního kresleného Medvídka Pú jeho autor, britský spisovatel Alan A. Milne, stvořil podle oblíbeného plyšáčka svého syna. Ale věděli jste, jak tenhle plyšák vlastně dostal své podivné jméno Winnie the Pooh?
The real life Winnie the Pooh and Christopher Robin, 1927 A.A. Milne is most famous for his two Pooh books about a boy...
Posted by Historic Imagery on Sunday, July 25, 2021
Kanadský baribal se lodí svezl až do Londýna
Na samém začátku tohoto už víc než sto let starého příběhu, nad nímž by sice dnešní ochránci zvířat moc nejásali, tehdy byl ale vlastně docela romantický, je ve skutečnosti opravdový medvěd; přesněji samice baribala. Kanadský voják a veterinář Harry D. Colebourn si ji 14. srpna roku 1914 ještě jako úplné medvědí miminko koupil na nádraží ve White River v kanadském Ontariu, když byl na cestě na základnu v Quebecu. Lovec, který mu zabil matku, za ni tehdy chtěl 20 dolarů, což by v přepočtu na dnešní ceny a koruny bylo zhruba 10 tisíc korun. Colebourn medvídě pojmenoval „Winnipeg Bear“, medvěd z Winnipegu, podle svého rodného města. Brzy nato medvíděti začal říkat zkráceně Winnie.
Fun Fact! En route to a training camp in Quebec during World War I, Canadian army lieutenant Harry Colebourn bought a...
Posted by CANEX - Canada's Military Store / Le magasin militaire du Canada on Tuesday, October 8, 2013
Stala se z nich nerozlučná dvojice. Winnie s Colebournem odcestovala do Anglie, kam ho jako člena veterinárního sboru tehdejší kanadské královské armády poslali během první světové války, a neuvěřitelně mírné a milé zvíře to rychle dotáhlo až na maskota jeho jednotky. Vojáci se Winnie věnovali a hráli si s ní, kdykoli měli v Londýně trošku volna. Nevyhnutelně ale musel přijít čas, kdy budou potřeba na frontě.
Saviez-vous que Winnie, l’oursonne qui a inspiré le personnage de Winnie l’ourson dans les livres pour enfants d’A. A....
Posted by Bibliothèque et Archives Canada on Tuesday, April 2, 2019
Hlavní atrakce Londýnské zoo
Když dostal Harry v prosinci rozkazy odjet s ostatními do Francie, zajistil Winnie místo v oblíbené Londýnské zoo, kde se brzy stala jednou z nejoblíbenějších atrakcí. Díky výchově mezi vojáky byla tak ochočená a měla ráda lidi, že jí na hřbetě nechávali jezdit malé děti. A ačkoli jsou baribalové všežravci, Winnie si víc než na maso vždycky potrpěla na sladké, takže když ji chtěli návštěvníci odměnit, dávali jí její oblíbenou pochoutku: směs kukuřičného sirupu a kondenzovaného mléka, do níž si namáčela packy a oblizovala si je.
Winnie milovaly všechny děti, mezi její největší fanoušky ovšem patřil Christopher Robin (v češtině Kryštof Robin), syn Alana Milneho, který podle ní dal svému nejoblíbenějšímu plyšákovi křestní jméno Winnie. Příjmení dostal medvídek podle kamarádovy labutě Pooh (čti pů).
LE VÉRITABLE CHRISTOPHER ROBIN DÉTESTAIT WINNIE L’OURSON 🧸 Christopher Robin Milne est né à Chelsea, à Londres, le 21...
Posted by Croustillante Histoire on Sunday, December 22, 2019
Ocenění jak pro knihu, tak pro medvěda
První příběh o Kryštůfkovi Robinovi a medvídkovi Pú publikoval Milne 14. října roku 1926 a kromě zmíněných protagonistů se v něm objevili i další Christopherovi plyšáčci: Ijáček, klokanice Kanga, Prasátko, Králík a Sova. Tygra autor přidal až ve druhém díle. Postavičky ilustroval umělec Ernest H. Shepherd a zamilovaly si je děti na celém světě. Příběh dokonce přeložili i do latiny a toto vydání se stalo jedinou latinsky psanou knihou, která se kdy dostala na seznam bestsellerů New York Times.
Christopher Robin's real stuffed animals on display at the New York Public Library.
Posted by Can You Actually on Monday, January 8, 2018
Rodiče dnešních dětí Púa znají hlavně z televize díky adaptaci Walt Disney Productions.
Disney estaría preparando una adaptación con imagen real de Winnie The Pooh » http://bit.ly/1P3qSsj
Posted by T13 on Friday, April 3, 2015
A co se skutečné Winnie týče, ta nakonec oproti původnímu plánu a k obrovské radosti tamních dětí v Londýnské zoo zůstala i poté, co se její majitel vrátil z fronty. Colebourn se nakonec v roce 1919 rozhodl ji tam nechat, když viděl, jak dobře se jí daří. A pamatují tam na ni dodnes; nejenže má v zoo bronzovou sošku, ale její spojení s medvídkem Pú si návštěvníci můžou připomenout díky plaketě, kterou zoo v roce 1997 věnovalo město White River, kde si Colebourn Winnie kdysi koupil.