29. září 2023 12:15

Olympijská blamáž, která otřásla světem: Německá policie šla na palestinské teroristy s přilbami nacistů

Svět sportu: Rok za rokem S1 (3) – Teroristický útok

Po blamáži německých policistů při teroristickém útoku v Mnichově vznikla profesionální německá protiteroristická jednotka.

Když v roce 1972 přepadlo palestinské komando izraelské sportovce, odmítli němečtí policisté pomoc zvenčí. Palestinci zajali 11 sportovců, přičemž dva z nich byli zabiti už při přepadení ubytovny v olympijské vesnici v Mnichově. Už jen samotný fakt, že ubytování sice bylo chráněno plotem, ale sportovci jej při cestě za místními radovánkami zcela běžně překonávali, nahrával tomu, aby se kdokoli v teplákové soupravě dostal do ubytovacího komplexu. Přesně tak to udělalo i osm teroristů.

Čtěte také: Masakr v Mnichově: Zásah proti teroristům se vymkl kontrole. Při odplatě umírali nevinní

Propusťte 234 vězňů

Požadavek Palestinců byl jasný. Propusťte 234 vězňů, kteří jsou v izraelských věznicích, a my ušetříme životy izraelských sportovců. „Kdybychom ustoupili, pak by si už nikdy nikde na světě nemohl být žádný izraelský občan jist svým životem,“ řekla předsedkyně vlády Golda Meirová. „Izraelská antiteroristická jednotka byla uvedena do stavu pohotovosti, ale času bylo málo a Němci nepovolili operovat jednotce na svém území. Šéf Mosadu Zvi Zamir se na místo dramatu dostavil na poslední chvíli a nebyl právě příznivě přijat,“ píší Ian Black a Benny Morris v knize Mosad: Izraelské tajné války.

Německý amatérismus

Němci neměli v době incidentu žádnou protiteroristickou jednotku a odmítli pomoc ze zahraničí. Svou roli v tom sehrál pocit národní hrdosti s tím, že „to zvládnou sami“ i byrokratické překážky. Není snadné přijmout odpovědnost za spoluúčast zahraničních jednotek na vlastním území. Došlo tak mimo jiné k absurdní situaci, kdy policisté nebyli ani adekvátně vyzbrojeni a museli využít i helmy z druhé světové války.

Proslulá německá byrokracie se ocitla v časové tísni a rozhodla nejhorším možným způsobem. Nakonec byli všichni izraelští sportovci zabiti a následně Německo sáhlo ke zřízení a výcviku nové protiteroristické jednotky, dnes známé jako GSG9. Při jejich výcviku už zahraniční pomoc Němci neodmítli.

Zdroj: Ian Black, Benny Morris: Mossad - Izraelské tajné války / NPS / JSTOR

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom