11. ledna 2022 13:50

Útok na Boeing 747 zabíjel ve vzduchu i na zemi. Teroristům nechtěně pomohlo i letiště

Boeing 747 amerických aerolinek PanAm dopadl 21. prosince 1988 na skotské městečko Lockerbie. Tragická událost si tehdy vyžádala 270 obětí.

Skotské Lockerbie mělo zažít obyčejný den, pád Boeingu 747 z nebes však 21. prosince 1988 všechno změnil. Při nehodě zahynuli všichni cestující včetně posádky, i několik obyvatel města. Na palubě tehdy bylo 259 lidí. Dalších 11 osob při dopadu usmrtily trosky letadla. Netrvalo příliš dlouho, než se zjistilo, že se jednalo o pumový atentát, neboť se k činu přihlásilo hned několik radikálních organizací.

Zpoždění letadla hrálo osudovou roli

Letadlo opouštělo letiště Heathrow v Londýně a mělo namířeno do Detroitu s mezipřistáním v New Yorku. Transatlantický letoun měl téměř třicetiminutové zpoždění a z londýnského letiště vzlétal až v čase 18:25. Ke zřícení letadla došlo v čase 19:02. Stroj se v ten moment nacházel ve výšce 9 400 metrů a letěl rychlostí 804 km/h. Zpoždění letadla mělo osudový dopad na potenciální přežití obyvatel Lockerbie, neboť kdyby letadlo vzlétlo včas, bomba by explodovala ještě nad mořem. Nikoli nad osídlenou oblastí.

Na osudnou noc vzpomíná v rozhovoru pro BBC svědkyně události Marjory McQueen. „Myslím, že slyším bouřku,“ řekla tehdy své čtrnáctileté dceři. Hřmot však nepřestával. „Zajímalo by mě, jestli nehrozí výbuch bojleru,“ řekla jí a šla ho zkontrolovat. „Když jsem vyšla ven, uvědomila jsem si, že něco právě minulo dům. A pak během pěti sekund nastalo ohromné zahřmění. Nebyla to exploze, nikdy bych to nenazvala explozí. To bylo všechno, co jsem slyšela. A pak to profrčelo a náhle se celé nebe zbarvilo oranžově, plameny šlehaly do vzduchu do výše stovek metrů. Netušila jsem, co se stalo,“ popsala detailně hrůzný zážitek.

Pád Boeingu 747 nad Lockerbie dodnes patří mezi jedny z nejhorších leteckých katastrof, které se kdy odehrály.

Šarlota Chmelařová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom