Útok na Boeing 747 zabíjel ve vzduchu i na zemi. Teroristům nechtěně pomohlo i letiště
Aféra Lockerbie: Útok na Boeing 747 - katastrofa
Boeing 747 amerických aerolinek PanAm dopadl 21. prosince 1988 na skotské městečko Lockerbie. Tragická událost si tehdy vyžádala 270 obětí.
Skotské Lockerbie mělo zažít obyčejný den, pád Boeingu 747 z nebes však 21. prosince 1988 všechno změnil. Při nehodě zahynuli všichni cestující včetně posádky, i několik obyvatel města. Na palubě tehdy bylo 259 lidí. Dalších 11 osob při dopadu usmrtily trosky letadla. Netrvalo příliš dlouho, než se zjistilo, že se jednalo o pumový atentát, neboť se k činu přihlásilo hned několik radikálních organizací.
Lockerbie Zdroj: profimedia.cz
Zpoždění letadla hrálo osudovou roli
Letadlo opouštělo letiště Heathrow v Londýně a mělo namířeno do Detroitu s mezipřistáním v New Yorku. Transatlantický letoun měl téměř třicetiminutové zpoždění a z londýnského letiště vzlétal až v čase 18:25. Ke zřícení letadla došlo v čase 19:02. Stroj se v ten moment nacházel ve výšce 9 400 metrů a letěl rychlostí 804 km/h. Zpoždění letadla mělo osudový dopad na potenciální přežití obyvatel Lockerbie, neboť kdyby letadlo vzlétlo včas, bomba by explodovala ještě nad mořem. Nikoli nad osídlenou oblastí.
Na osudnou noc vzpomíná v rozhovoru pro BBC svědkyně události Marjory McQueen. „Myslím, že slyším bouřku,“ řekla tehdy své čtrnáctileté dceři. Hřmot však nepřestával. „Zajímalo by mě, jestli nehrozí výbuch bojleru,“ řekla jí a šla ho zkontrolovat. „Když jsem vyšla ven, uvědomila jsem si, že něco právě minulo dům. A pak během pěti sekund nastalo ohromné zahřmění. Nebyla to exploze, nikdy bych to nenazvala explozí. To bylo všechno, co jsem slyšela. A pak to profrčelo a náhle se celé nebe zbarvilo oranžově, plameny šlehaly do vzduchu do výše stovek metrů. Netušila jsem, co se stalo,“ popsala detailně hrůzný zážitek.
Lockerbie Zdroj: profimedia.cz
Pád Boeingu 747 nad Lockerbie dodnes patří mezi jedny z nejhorších leteckých katastrof, které se kdy odehrály.